avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PROBLEME RUTIERE GERMANIA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PROBLEME RUTIERE GERMANIA

Buna seara. Am o problema care o sa o povestesc aici si sa-mi spuneti ce mi se poate intampla si ce pot face in cazul asta.
Anul asta 2013 undeva la inceputul lunii ianuarie am plecat in Danemarca la o firma de transport sa lucrez cu propriul meu camion si cu semiremorca lor inchiriata.Spre sfarsitul lunii Ianuarie adica in ziua de 28 ianurie 2013 am incarcat din Koge (Danemarca) pentru un orasel din Germania. In data de 29 ianuarie seara in drum spre firma care trebuia sa descarc in apropierea orasului Zerbst mi s-a oprit motorul din cauza unei asa zise defectiuni si am oprit pe o strada din aproprierea unei firme.Am vazut lumina si am zis sa ma duc sa vad daca este cineva la ora aceea sa ma poata ajuta sa ma traga cu ceva din drum ca imi ramasese putin semiremorca in drum.Ma duc acolo era un domn ii spun ca am o problema si daca ma poate trage din drum si el mi-a zis ca ma poate ajuta si m-a tras din drum cu un utilaj. Pe urma am constatat ca din cauza unei pante de drum sa zic asa mi s-a dezamorsat pompa de motorina si l-am rugat pe acest domn care m-a ajutat daca are niste motorina si i-o platesc dar el mi-a zis ca imi da 2 bidoane si masina lui personala sa ma duc sa alimentez ca era un peco la 2km si pt acest ajutor mi-a cerut buletinul. M-am dus cu sotia mea sa luam motorina de la acel peco si ne-am intors am bagat motorina in rezervor i-am dat masina inapoi si ne-am culcat pentru ca se terminase programul de condus.Dimineata in jurul orei 09:00 am amorsat pompa si am plecat la drum.Peste cateva zile dispecera care imi dadea cursele imi zice prin mesaje ca ce am facut am stricat gardul in Germania? Nici nu stiam despre ce este vorba si imi spune ca i-am stricat gardul acelei firme unde ma oprisem cu problema.I-am spus ca nu am stricat nici un gard iar ea mi-a zis ca firma pentru care lucram din Danemarca vrea sa vin inapoi spre Danemarca sa predau remorca si sa inchei conturile cu ei.Zis si facut.Am descarcat am incarcat pentru Danemarca si m-am dus spre destinatie.In drumul meu spre Danemarca ii zic dispecerei ca decat sa am tot felul de probleme la firma si mai ales ca eram in strainatate si nu aveam nici bani sa ma tot plimb din firma in firma i-am zis ca il pot ajuta pe neamt doar cu asigurarea RCA ca sa nu mai fie nici o problema si sa terminam cu acest subiect care nu era adevarat in opinia mea.Iar ea imi trimite niste poze cu un gard ca si cand ala era acela care il avariasem asta insemnand un gard ieftin....din care erau desprinse 2 sarme si 5 bride din el....nici decum rupt sau daramat sau alte chestii pe care neamtu cerea 1800EURO. Si dispecera mi-a zis ca firmele de asigurari din Romania platesc foarte greu si sa ii dau eu banii 1800euro neamtului si pe urma sa ii recuperez de la asigurari eu. Si categoric ca am refuzat. Cum sa platesc ceva ce nu am stricat iar in caz ca am atins cu spatele remorcii cand am intors acolo nu a lovit persoana mea sau firma mea a lovit masina care are RCA iar daca vroia RCA-ul il dadeam fara sa se mai faca atata tam-tam.Am ajuns la firma din Danemarca am predat remorca in starea cum am luat-o nu a avut nimeni de comentat adica remorca nu era avariata de la acel gard deci daca lovisem gardul avea totusi ceva remorca si imi spuneau sa o repar sau sa o platesc. De acolo am plecat la o alta firma in Spania unde mi-am continuat munca.Prin februarie ma suna un numar de Germania am banuit ca era neamtul nu ne-am inteles de nici un fel si am incheiat convorbirea cu el.Tot in februarie trimite pe adresa firmei mele din Romania o factura de 1800euro emisa de firma lui catre firma mea si in care scrie REPARATII AUTO.Si imi trimite si mail in aceeasi zi parca in care imi zice ca daca nu platesc factura pana la nu stiu ce data se va duce la politie.Binenteles nu am fost deacord sa platesc acea factura si nici nu am platit-o. Iar de atunci nu mi-a mai trimis nici mail nu am mai vorbit la telefon nimic cu nimeni. Acum undeva prin luna noiembrie 2013 primesc acasa o instiintare prin care sunt chemat la Parchet sa dau declaratii in legatura cu aceasta problema care s-a intamplat in Germania.Procuroarea mi-a spus ca in declaratiile lui spune ca in data de 28 ianuarie 2013 la ora 06:00 dimineata i-as fi avariat lui gardul si m-am dat jos sa ma uit m-am urcat in masina si am plecat mai departe.Iar eu pe data de 28 ianurie 2013 la ora 06:00 eram in Danemarca in orasul Koge binenteles la ora aia dormeam deci nicidecum nu eram in in Germania.Iar eu eram pe data de 29 ianuarie 2013 in Zerbst unde se intamplase iar pe data de 30 ianuarie 2013 la ora 09:00 am pus masina in miscare de unde plecasem de acolo.Binenteles aceste toate date erau inregistrate pe diagramele mele.Cand am plecat cand am oprit tot tot tot. Iar eu daca la ora 06:00 miscam masina se inregistra pe diagrama tahograf aceasta miscare.Am adaugat aceste probe la dosar si biletul de ferrybot care apare numarul masinii mele, numarul semiremorcii si ora cand am trecut cu feryybotul din Danemarca in Germania adica pe data de 28 ianuarie 2013. Nu cum a zis el ca pe data de 28 ianuarie 2013 eu eram acolo si la 06:00 i-am avariat gardul si m-am dat jos m-am uitat si am plecat.SI plus de asta cand faceam vreo manevra cu spatele daca era nevoie se mai dadea jos sotia mea si se uita nicidecum eu pentru ca eu conduceam nu ea.Iar in acest dosar din ce am inteles eu nu se zice nimic de sotia mea.Si el ar fi zis sau nu stiu ce s-a scris in acel dosar ca ar fi vazut el pe camera video.Dar daca vedea pe camera video dadea ora exacta si data exacta pe cand el le-a gresit pe toate.Iar procuroarea mi-a zis ca sunt incadrat la nu stiu ce legea articol...in care zice ca Parasirea locului accidentului cu inchisoare pana la 3 ani sau amenda.

SPUNETI-MI CE MI SE POATE INTAMPLA SI CE POT FACE?
MULTUMESC

Alte discuții în legătură

Drepturile angajatului ionnic ionnic firma din Olanda poate obliga soferul sa plateasca reparatiile unei remorci,,daca aceasta are asigurare?Sotul meu lucreaza la o firma cu sediul in olanda,cu ... (vezi toată discuția)
"pagubit" care vrea bani! Dj_Beatlover Dj_Beatlover Buna seara. Duminica dimineata in jurul ore 02:30 circulam cu autoturismul intr-o zona necunoscuta. In timp ce mergeam, din cauza lipsei indicatorului care sa ... (vezi toată discuția)
Fuga de la r0byk_69 r0byk_69 Intr-o seara am iesit cu prietenii,cu masina personala,am baut 3 beri,aveam sofer sa conduca pana acasa,dar am plecat sa vad o fata si pe drum am pierdut ... (vezi toată discuția)