Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cumparare imobil. Se preiau si datoriile?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cumparare imobil. Se preiau si datoriile?

Buna seara,
Intentionez sa cumpar un apartament care a fost cumparat de catre actualul proprietar in octombrie 2013 la licitatie publica conform unui act de adjudecare dintr-un dosar de executare silita,in baza unui proces verbal de licitatie imobiliara. deci banca si-a recuperat datoria din vanzarea imobilului. Proprietarul initial,cel executat silit, mai are de plata la asociatia de locatari si SC Termoservice o datorie de 8000 lei si penalitati de 11000 lei.. Proprietarul actual,de la care vreau sa cumpar eu, sustine ca el nu a achizitionat imobilul cu tot cu datorii,ca ele vor fi recuperate de la fostul proprietar si ca va aduce de la asociatie o adeverinta in acest sens. Intrebarea mea este: preiau eu acele datorii o data cu achizitionarea imobilului?pot eu sa fiu obligata sa le platesc?
raluca.raileanu, utilizator
In conditiile in care vanzatorul prezinta dovada de la asociatie ca are obligatiile de intretinere la zi,eventuale debite in evidenta asociatiei de proprietari,urmeaza sa fie recuperate de catre asociatie daca exista interes din partea reprezentantului legal in persoana presedintelui si daca debitorul este solvabil
nu ar trebui sa le platiti fiindca nu dvs ati consumat acele utilitati...nu puteti fi obligata sa le platiti
deci eu,ca si nou proprietar,nu pot fi obligata sa platesc aceste datorii?
va multumesc
Mai bine renuntati la aceasta tranzactie. Va incurcati viata cu lucruri care nu se stie cand se vor lamuri.
Sincer, gasiti alte zeci, sute de locuinte fara probleme care sa va si placa!
nu chiar.pretul e bun,zona e buna. nu mi s-ar parea normal sa achit niste datorii pe care nu le-am facut eu. daca aduce actualul proprietar adeverinta ca nu are datorii la asociatie si in contractul de vanzare cumparare nu se stipuleaza ca preiau acele datorii,banuiesc ca nu sunt obligata sa le achit eu.