Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... privilegiul constructorului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

privilegiul constructorului

Bună ziua,

Am construit un imobil pentru un beneficiar cu care am incheiat un contract de antrepriză, dar care a ,,uitat,, să plătească cv imobilului. Pentru că este intr-o perioadă dificilă dpdv financiar si are probleme şi cu băncile de la care a luat credite, aş dori să-mi notez în cartea funciară privilegiul constructorului, preventiv, dar nu cunosc procedura. Care este procedura de notare în CF a privilegiului constructorului? Cer sprijinul dvs. în rezolvarea acestei speţe.

Mulţumesc
Sa inteleg ca ati fost de acord sa predati imobilul fara ca beneficiarul sa plateasca ? :)
Priviilegiul este dreptul unui creditor de a fi plătit cu prioritate faţă de alţi creditori,
datorită calităţii creanţei sale. Calitatea creanţei reprezintă cauza sau faptul juridic din care s-a
născut creanţa.
Privilegiile speciale imobiliare au ca obiect bunuri imobile determinate şi se aseamănă cu
ipotecile întrucât conferă creditorului toate atributele specifice acestora. Se deosebesc însă prin
aceea că sunt reglementate expres în considerarea calităţii creanţei, iar rangul lor se stabileşte
fără a se ţine seama de data înscrierii în registrele de publicitate imobiliară, fiind legată doar de
calitatea creanţei. Fac parte din această categorie:
a. privilegiul vânzătorului imobilului (art. 1737 pct. 1 Cod civil) care are ca obiect imobilul
vândut, până la plata integrală a preţului. In cazul unor vânzări succesive fără plata integrală a
preţului, primul vânzător este preferat celui de al doilea iar acesta celui de al treilea şi aşa mai
departe. Pentru conservarea sa este necesară înscrierea în cartea funciară.
b. Privilegiul copărtaşilor (art. 1737 pct. 3 Cod civil) care are ca obiect imobilele cuprinse în
masa succesorală şi este menit să garanteze plata eventualelor despăgubiri pentru evicţiunea
unui copărtaş sau plata sultei. Pentru conservarea sa este necesară înscrierea în cartea
funciară în termen de 60 de zile de la naşterea sa;
c. Privilegiul arhitecţilor, constructorilor şi lucrătorilor (art. 1737 pct. 4 Cod civil) care garantează
datoria clientului pentru construirea imobilului sau pentru repararea acestuia şi are ca obiect
chiar imobilul construit sau reparat. Privilegiul există numai în situaţia în care creditorul a
contractat direct cu proprietarul bunului construit sau reparat. Privilegiul se conservă prin
înscrierea sa în cartea funciară;
d. Privilegiul rezultat din separaţia de patrimonii (art. 1743 Cod civil). Persoanele care
beneficiază de acest privilegiu sunt creditorii moştenirii, legatarii cu titlu particular şi moştenitorii
universali sau cu titlu universal care au acceptat moştenirea sub beneficiu de inventar. Ei pot
cere separaţia patrimoniului succesoral cu cel al moştenitorilor care au acceptat pur şi simplu
moştenirea pentru a evita concursul celorlalţi creditori ai moştenitorului. In cazul în care invocă
acest drept, ei beneficiază de un privilegiu asupra imobilelor cuprinse în masa succesorală.
Pentru primele categorii de titulari este necesară înscrierea privilegiului în cartea funciară, iar
pentru ultima categorie conservarea privilegiului sse poate face şi fără înscrierea în cartea
funciară deoarece opozabilitatea acceptării sub beneficiu de inventar se realizează prin
înscrierea declaraţiei în registrele de evidenţă succesorală.

Cel mai bine discutati despre conditiile inscrierii in cartea funciara cu un specialist in domeniu care va poate coordona cat mai concret si la obiect.
Mult succes ,

Din păcate, da, l-am predat fără să plătească o sumă substanţială din valoarea imobilului. A lăsat un bilet la ordin garanţie, care a fost refuzat la plată pentru lipsă totală de disponibil. Am investit bo cu formulă executorie, l-am pus în executare, de şase luni, timp în care executorul nu a executat nimic, banca i-a eliberat toţi banii din conturi pe motiv că eliberează salarii, iar eu mă judec acuma cu banca pentru că am cerut validarea popririi iar cu debitorul pentru că tergiversează prin contestarea executării şi acţiune în anularea bo. Pe baza contractului şi a titlului executoriu care este notat în CF am cerut OCPI notarea în CF a priilegiului constructorului dar a respins cererea pe motiv că nu era trecut în contract la adresa imobilului şi nr. acestuia. Am făcut plângere la OCPI,....acuma aştept, dar sunt foarte dezamăgită de sistem, de mine, de toţi.
Pai numarul se acorda ulterior executarii constructiei si dupa receptia acesteia, de catre Primarie, nu ai de unde sa sti in momentul incheierii contractului acest numar.
Receptia lucrarii s-a facut?
Da, s-a făcut recepţia construcţiei. Am încheiat un proces-verbal de recepţie doar între societatea mea în calitate de antreprenor şi beneficiar.