Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecere echipamente de pe persoana fizica pe PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecere echipamente de pe persoana fizica pe PFA

Inainte de a imi deschide PFA-ul am achizitionat mai multe echipamente si materiale. Acum, pentru a imi putea scadea acele checluieli din profitul facut as dori sa imi trec acele echipamente pe firma. Am inteles ca se poate face acest lucru facand o dispozitie de plata de la PFA catre mine.
Intrebarea e cand am nevoie de borderou de achizitie si cand am nevoie sa fac un contract pentru asta?
Cum voi estima pretul echipamentelor avand in vedere ca unele nu au fost folosite inainte, iar unele acum sunt second hand desi le-am folosit tot pentru activitatea PFA-ului?
Si exista vreo limita de sume, numar de echipamente sau perioada in care se poate face asta?
radulung, utilizator