Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... mai pot recupera debitul?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

mai pot recupera debitul?

daca facturile pe care trebuia sa le incasez s-au prescris mai exista vreo posibilitate de a recupera banii? pe dreptul comun sau alta modalitate?
Va multumesc anticipat
Parerea mea este ca nu mai puteti face nimic fara ca debitorul sa va restituie creanta de buna voie.
Atata timp cat au trecut 3 ani de la scadenta facturilor, fara sa fie intrerupt cursul prescriptiei, nu se mai pot recupera banii, pe calea unei actiuni in instanta. Se poate insa ca debitorul sa plateasca de buna-voie, daca doreste acest lucru!
am inteles ca nu se mai poate merge pe somatia de plata daca debitul s-a prescris, dar nu pot sa inaintez pe partea penala o plangere pt faptul ca debitorul nu si-a achitat creantele in termenul scadent?
Nu este infractiune faptul ca debitorul nu si-a achitat creantele.
Nu de alta, dar daca era, erau pline inchisorile de debitori. ;)
Pe latura penala nu se poate face nimic...si va sfatuiesc sa nu incercati dvs. sa obtineti banii pe alte cai - ilegale, ca atunci putem vorbi si despre latura penala! B-)
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat