avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Animale de companie la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Animale de companie la bloc

Buna seara !
Ma puteti ajuta si pe mine cu o problema : in blocul in care locuiesc avem o vecina care are un caine care este foarte bolnav, foarte batran si din aceste cauze cand il scoate afara, foloseste liftul care se umple de par si de un miros foarte urat, deoarece isi face nevoile si in lift si exact in fata usii de la intrare in bloc !
Mentionez ca i s-a atras atentia de catre mai multi vecini dar aceasta vecina sufera de o ne...pasare de nedescris !
In bloc mai avem si copii ( si mai mici si mai marisori) care sunt nevoiti sa foloseasca acelasi lift in care isi face nevoile acest caine , iar in fata blocului este un miros foarte urat si de nedescris!
Se poate face ceva in privinta asta ???
Va multumesc anticipat pentru raspuns !
Cel mai recent răspuns: gigiz , utilizator 00:11, 16 Noiembrie 2018
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este situatie delicata, greu de solutionat deoarece inclusiv oamenii se pot afla in postura precizata de dv
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara poate decide reguli generale pentru proprietari pentru utilizat partea comuna de condominiu
Asociatia de proprietari nu are autoritatea si competenta sa decida sanctiuni -altele decat cele prevazute in L nr 196/2018
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara poate decide ca proprietarii care nu asigura curatenia in partea comuna de condocminiu pot fi obligati sa suporte contravaloare prestatie aferenta indepartarii neajunsurilor,concret sa se impuna la plata o suma reprezentand c/v prestatie ingrijitor/femeie de serviciu
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adevar graieste ynocentta!
noi exact asa am procedat prin urmare detinatorii de animale de companie pe care le scot afara la plimbare platesc suplimentar cate 5 lei lunar. Chiar eu am propus asta in conditiile in care si eu am un caine dar care niciodata, niciodata nu face mizerie pe scara ptr. ca l-am educat in acest sens. Pe catel il ai asa cum il inveti de mic.
Dar mai trebuie ceva. Chiar detinatorul trebuie sa fie educat ....tot de mic.
Ultima modificare: Luni, 12 Noiembrie 2018
gigiz, utilizator


gigiz a scris:

Adevar graieste ynocentta!
noi exact asa am procedat prin urmare detinatorii de animale de companie pe care le scot afara la plimbare platesc suplimentar cate 5 lei lunar. Chiar eu am propus asta in conditiile in care si eu am un caine dar care niciodata, niciodata nu face mizerie pe scara ptr. ca l-am educat in acest sens. Pe catel il ai asa cum il inveti de mic.
Dar mai trebuie ceva. Chiar detinatorul trebuie sa fie educat ....tot de mic.



Asa este ! Si sa ne intelegem : iubesc cainii si am si avut caine in apartament ( nu mai pot avea acum din motive alergologice), prin urmare NU am nimic impotriva lor ca si animale ! Mai grav este cand animalul cu doua picioare este mai necivilizat decat un biet catel care pentru binele lui ar putea fi eutanasiat ( cu toate ca nu sunt impotriva animalelor) dar asa ma gamdesc ca NU se mai chinuia saracul catel !
Fiindca sunt convins ca el nu are nici un fel de vina !
Oricum,
Va multumesc frumos pentru raspuns !


gigiz a scris:

Adevar graieste ynocentta!
noi exact asa am procedat prin urmare detinatorii de animale de companie pe care le scot afara la plimbare platesc suplimentar cate 5 lei lunar. Chiar eu am propus asta in conditiile in care si eu am un caine dar care niciodata, niciodata nu face mizerie pe scara ptr. ca l-am educat in acest sens. Pe catel il ai asa cum il inveti de mic.
Dar mai trebuie ceva. Chiar detinatorul trebuie sa fie educat ....tot de mic.



Asa este ! Si sa ne intelegem : iubesc cainii si am si avut caine in apartament ( nu mai pot avea acum din motive alergologice), prin urmare NU am nimic impotriva lor ca si animale ! Mai grav este cand animalul cu doua picioare este mai necivilizat decat un biet catel care pentru binele lui ar putea fi eutanasiat ( cu toate ca nu sunt impotriva animalelor) dar asa ma gamdesc ca NU se mai chinuia saracul catel !
Fiindca sunt convins ca el nu are nici un fel de vina !
Oricum,
Va multumesc frumos pentru raspuns !
prin urmare detinatorii de animale de companie pe care le scot afara la plimbare platesc suplimentar cate 5 lei lunar
.
Impunerea dv nu are temei legal
Legiuitorul a prevazut impunerea de cote financiare pentru persoanele care locuiesc in imobilul de locuit in comun provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv
Asociatia de proprietari nu are autoritatea si competenta sa impuna taxe
Conform precedente judiciare,detinatorii de animale de companie care au fost obligati sa achite lunar sume impuse de asociatiile de proprietari pentru ca detineau animale de companie,au beneficiat de hotarari judecatoresti definitive favorabile

Alte discuții în legătură

E normal sa trec la intretinere cainele? gabriella_2912 gabriella_2912 Este vb de asociatie de locatari. Ieri la sedinta s-a hotarat ca ptr fiecare animal din casa sa platim cate o taxa de 5 lei. Este normal \"? unde se duc banii ... (vezi toată discuția)
Ce lege imi interzice mie sa nu ma urc in lift cu cainele meu? alinacristinescu alinacristinescu De maine incolo,eu numai am dreptul sa mai ma urc in lift cu catelul meu,decit numai pe scari,datorita conducerii asociatiei,pe care inca nu au dezbatuto pina ... (vezi toată discuția)
Caine in apartament nereis nereis Urmeaza sa ne mutam in apartamentul proaspat achizitionat si de putin timp am constatat ca vacinul de deasupra noastra are un caine de talie mare care latra ... (vezi toată discuția)