Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Ajutati ma va rog. Parintii mei detin un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Ajutati ma va rog. Parintii mei detin un apartament. ...

Buna ziua. Ajutati ma va rog. Parintii mei detin un apartament. Mama mea,(divortata de tatal meu fara partaj facut,) are certificat de handicap pt dementa si alzheimer din martie2024. Inainte de a avea acest certificat mi a facut mie o procura sa ma pot ocupa de vanzarea apartamentului ..(jumatatea ei) in procura scrie ca banii sa intre intr un cont deschis in numele mamei. Dupa ce vindem eu si tata, intrebarea mea este, cum pot cumpara alt apartament? Pe numele ei? Pentru ca trebuie sa i cumpar aproape de mine sa ma pot ingriji de ea,si nu stiu legal ce trebuie sa fac, daca banii vor fi in contul ei, iar eu cum cumpar in numele ei,sau ce trebuie sa fac? Ce optiuni am? Mulțumesc mult.
De ce sa îl cumpărați pe numele ei? Ca sa aveți un imobil cu un proprietar fără discernământ?
Cumparati-l dvs.
Daca banii intra in contul ei, trebuie sa cumpărați pe numele ei cu aprobarea instantei.
Ati facut prost imputernicirea. Poate reușiți cumva sa indicați un cont al dvs
Parte din procura::
pentru ca în numele meu și pentru mine, să se prezinte si să mă reprezinte cu puteri
depline în faţa autorităţilor competente, să vândă oricui va crede de cuyinţă, la pretul şi în
asupra condiţiile pe imobilului care le va anterior stabili descris.
mandatara mea cu depline puteri, dreptul meu de proprietate
Mandatara mea este împuternicită să negocieze cu depline puteri toate clauzele contractului
de vânzare inclusiv cele privind transmiterea proprietăţii, predarea bunului, garanţia de evicţiune și
vicii, riscul contractului, să facă dovada calităţii mele de proprietară și să încaseze preţul vânzării fie
în numerar, cu respectarea prevederilor legale în materie, fie prin virament bancar, în cont/conturi
deschis/e pe numele meu, la libera sa apreciere, precum și orice alte operatiuni ar fi necesare pentru aducerea la indeplinirea integrala a mandatului.
Deci doar in conturi pe numele ei inteleg nu?
Voiam ca apartamentul nou sa ramana pe numele ei pentru ca suntem 6 copii si sa nu fie discutii..desi toti stiu ca scopul meu este tot binele pt ea.
cati bani luati pe partea mamei? 50 mii de lei puteti incasa in numerar