avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua,cum pot afla daca un dosar penal a fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua,cum pot afla daca un dosar penal a fost redeschis,avand ...

Buna ziua,cum pot afla daca un dosar penal a fost redeschis,avand in vedere ca am facut cerere de respingere a clasarii acelui dosar,la Prim Procuror?
Acasa nu am primit nici un plic de aproximativ 2 luni.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alina-Andreea Plugaru , Avocat 18:34, 14 Mai 2024
Ati facut plangere impotriva solutiei de clasare?
Da
Da

Alina-Andreea Plugaru a scris:

Ati facut plangere impotriva solutiei de clasare?

Art. 339. -

(4) În cazul soluţiilor de clasare, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.

(5) Ordonanţele prin care se soluţionează plângerile împotriva soluţiilor, actelor sau măsurilor nu mai pot fi atacate cu plângere la procurorul ierarhic superior şi se comunică persoanei care a făcut plângerea şi celorlalte persoane interesate.
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2024
Alina-Andreea Plugaru, Avocat
Cum pot afla daca acel dosar penal a fost redeschis,la care am facut plangere impotriva solutiei de clasare?
Din moment ce nu am primit nici un plic la domiciliu?

Alina-Andreea Plugaru a scris:

Art. 339. -

(4) În cazul soluţiilor de clasare, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.

(5) Ordonanţele prin care se soluţionează plângerile împotriva soluţiilor, actelor sau măsurilor nu mai pot fi atacate cu plângere la procurorul ierarhic superior şi se comunică persoanei care a făcut plângerea şi celorlalte persoane interesate.

Alte discuții în legătură

Daca nu sunt mulțumit de solutia de clasare a dosarului, am ... Marcel2017 Marcel2017 Daca nu sunt mulțumit de solutia de clasare a dosarului, am dreptul sa fac plângere la prim procuror, in termen de 20 de zile de la comunicare. Daca nu sunt ... (vezi toată discuția)
Ordonanta parchet ada123456 ada123456 in urma unei plangeri penale , la solutionare am primit NUP cu amenda administrativa 1000 ron , partea reclamanta a facut plangere in termenul resp de 20 zile ... (vezi toată discuția)
Decizia procurorului Pompilui Avram Pompilui Avram Poate fi atacata in Instanta o decizie a procurorului ? (vezi toată discuția)