Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua,cum pot afla daca un dosar penal a fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua,cum pot afla daca un dosar penal a fost redeschis,avand ...

Buna ziua,cum pot afla daca un dosar penal a fost redeschis,avand in vedere ca am facut cerere de respingere a clasarii acelui dosar,la Prim Procuror?
Acasa nu am primit nici un plic de aproximativ 2 luni.Multumesc.
Ati facut plangere impotriva solutiei de clasare?
Da

Alina-Andreea Plugaru a scris:

Ati facut plangere impotriva solutiei de clasare?

Art. 339. -

(4) În cazul soluţiilor de clasare, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.

(5) Ordonanţele prin care se soluţionează plângerile împotriva soluţiilor, actelor sau măsurilor nu mai pot fi atacate cu plângere la procurorul ierarhic superior şi se comunică persoanei care a făcut plângerea şi celorlalte persoane interesate.
Alina-Andreea Plugaru, Avocat
Cum pot afla daca acel dosar penal a fost redeschis,la care am facut plangere impotriva solutiei de clasare?
Din moment ce nu am primit nici un plic la domiciliu?

Alina-Andreea Plugaru a scris:

Art. 339. -

(4) În cazul soluţiilor de clasare, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.

(5) Ordonanţele prin care se soluţionează plângerile împotriva soluţiilor, actelor sau măsurilor nu mai pot fi atacate cu plângere la procurorul ierarhic superior şi se comunică persoanei care a făcut plângerea şi celorlalte persoane interesate.