Forum Discuţii diverse Cultură generală Stiati ca...
Discuție deschisă în Cultură generală

Stiati ca...

…Insula Pastelui a fost descoperita de olandezul Roggeveen? Evenimentul s-a petrecut in ziua de Pasti a anului 1722.

…America de Sud avea o populatie aborigena de 10-20 milioane de oameni si cea mai mare diversitate lingvistica? Pe teritoriul ei se vorbeau peste 500 de limbi.

…metaterienii sunt o subclasa de animale primitive, caracterizate prin lipsa placentei? Cuprinde totalitatea marsupialelor.

…ursul koala este un marsupial arboricol? Spre deosebire de alti marsupiali are un buzunar care se deschide in jos.
:wassat:
Despre organele interne ale omului !

In contrast cu numele său, intestinul subțire este cel mai mare organ intern. Acesta poate fi și de patru ori mai lung decât corpul uman.
-Cel mai greu organ al corpului este pielea. Aceasta cântărește 3,2 kilograme.
- Cel mai puternic mușchi din corp este limba.
-Celulele care alcătuiesc creierul pot stoca de 5 ori mai multă informație decât cuprinde toată Enciclopedia Britanică.
-Cel mai mare mușchi din corp, care intră în acțiune atunci când miști brațul, este latissimus dorsi.
-Acidul gastric produs de stomac pe care omul îl elimină pentru a descompune mâncarea este atât de puternic, încât poate dizolva o lamă de ras.
-Cea mai mare celulă a corpului este ovulul, pe când cea mai mică este spermatozoidul.
-Corpul uman este format din aproximativ 206 oase.
- În 30 de minute, corpul poate elibera suficientă energie cât să poți încălzi un litru de apă.
-Corpul uman conține suficient zahăr cât să umpli un borcan, suficientă grăsime cât să faci 7 bucăți de săpun și destul fier cât să poți face un cui.
-Când în fața ta este o persoană pe care o placi, în mod automat, pupilele ți se dilată. Este valabil și atunci când vezi o persoană pe care nu o placi.
-Atunci când moare o persoană, auzul este ultimul simț perceput de corp. Văzul este primul simț care dispare.
-Stomacul are un înveliș nou la fiecare trei zile.
-Plămânii sunt organe interne care conțin aproximativ 2.400 km de căi aeriene și între 300 și 500 de milioane de cavități, cu o suprafață de 70 de metri pătrați.
-Plămânul stâng este mai mic decât plămânul drept, iar acest loc este posibil pentru a face loc inimii.
-Aorta are diametrul de dimensiunea aproximativă a unui furtun de grădină.
-Inima unui adult de vârstă medie are dimensiunea aproximativă a doi pumni.
-Inima femeilor bate mai repede decât inima bărbaților. Acest lucru este posibil deoarece femeile, în medie, sunt mai mici și au o masă corporală mai scăzută decât bărbații.
-Glandele suprarenale, responsabile de eliberarea hormonilor de stres precum cortizolul sau adrenalina, își modifică dimensiunea pe tot parcursul vieții.
-Creierul uman continuă să transmită semnale asemenea unor impulsuri electrice timp de aproximativ 37 de ore de la moarte.
-Creșterea creierului uman se oprește la vârsta de 15 ani.
-70 % din greutatea corpului este formată din apă, iar la naștere, din greutatea totală a unui nou-născut, 80 % reprezintă apă......
Despre CO 2

Robert Imberger – in Studiu de fizică nucleară și termohidraulică la Universitatea Technică din Aachen scrie:
Duminica trecută am fost la o piață săptămânală locală. A existat un stand al partidului Verzilor pe tema „Protecția climei”. Am fost abordat de un membru al partidului verde ca un „trecător” despre problema CO2 din lumea noastră. M-am gândit în sinea mea ... tocmai ai ajuns la persoana potrivită.
Întrebarea mea către reprezentantul climatului (aproximativ 28-30 de ani vârstă...?!): „Cât de mare este conținutul de CO2 în aer ?”
Răspunsul lui: „Mare ! Foarte mare ! Spre foarte foarte mare !"
Eu: „Cât de mare ? Ce procent ?”
El: „Nu știu !”
Aha, credeam .. un adevărat cunoscător ! Așa că l-am mai întrebat: „Ce mai este în aer ?”
El: "Oxigen !"
Eu: „Corect ! Şi in ce procent ?
„Nu știu !” a fost răspunsul lui.
I-am explicat că este în jur de 21 %. I s-a părut plauzibil.
Continui: "Ce alte gaze mai sunt in aer ?" clătinare din cap…. Ridică din umeri...
Eu: „Gaze nobile ! Argon, Xenon, Neon, Krypton ...! Ai auzit vreodată ? Dar ele reprezintă doar puțin sub un procent în total !”
Uimire gânditoare. Am repetat ultima intrebare ... Din nou (acum enervat) ridică din umeri și da ochii peste cap...
Eu: "Ai auzit vreodată de azot ?"
El: „Oh, da, corect... azot ! Da, avem și asta în aer !”
Eu: „Si ? Câte procente ?"
Ridică din umeri din nou. Am simțit că s-a săturat de mine. Dar nu m-am dat bătut şi i-am explicat că era cam 78 %.
Flyer-ele de propagandă pe care le ținea în mâna stângă se scufundau din ce în ce mai jos.
El, după o aritmetică mentală rapidă (a simțit undeva pe la 60 %): „Asta nu se poate, nu te cred, că atunci nu ar mai rămâne nimic pentru CO2-ul lor de la partidul verde şi nu prea mai rămâne nimic pentru propaganda lor falsă de salvat clima !”
Eu: „Exact ! Ai dreptate !” Cel putin aproape ! Pentru că există doar 0,038 % CO2 în aerul pe care îl respirăm !
Pur și simplu nu m-a crezut și m-a părăsit.
Dacă doriți să calculați mai departe: Avem 0,038 % CO2 în aer. Natura însăși produce aproximativ 96 % din aceasta. Restul, adică 4%, ființa umană. Adică 4 % din 0,038 %, adică 0,00152 %. Ponderea Germaniei în aceasta este de 3,1 %. Astfel, Germania influențează cu 0,0004712 % producerea de CO2 în aer !
Și apropo - dacă nu s-a înțeles încă - CO2 este elementul de creștere pentru natura noastră. Serele de exemplu sunt furnizate suplimentar cu CO2 - pentru creșterea rapidă şi abundendă a plantelor.
Adnotare: Merită dat mai departe, chiar promovat catre prieteni. Poate ajută la destuparea minților spălate de propaganda politică cu încălzirea globală din cauza CO2-ului ..
Curiozițăți din psihologie, realizată de dailyvibes.org.
1. Oamenii sunt mai fericiți atunci când sunt ocupați. Asta îi ajută să rămână optimiști.
2. Fericirea, supărarea, tristețea, frica, repulsia și uimirea sunt singurele șase emoții care se pot exprima universal, peste tot în lume.
3. Consumul de ciocolată eliberează în organism aceleași substanțe chimice care se secretă atunci când suntem îndrăgostiți.
4. Oamenii sunt mai sinceri atunci când sunt obosiți.
5. O îmbrățișare scurtă, de numai 25 de secunde, eliberează în corp substanțe chimice care sporesc încrederea în persoana pe care o iei în brațe.
6. Studiile arată că pierderea telefonului mobil generează o panică similară cu cea provocată de o experiență care pune viața în pericol.
7. Atunci când gândesc în altă limbă, oamenii au tendința să fie mai logici.
8. Nicio persoană oarbă nu a fost vreodata diagnosticată cu schizofrenie.
9. Elevii de liceu din ziua de azi suferă de același nivel de anxietate ca pacienții medicilor psihiatri din anii ‘50.
10. Creierul înregistrează respingerea drept durere.
11. Cam 30 % din timp, gândurile ne zboară aiurea.
12. Cele mai clare amintiri pe care le avem sunt probabil greșite.
13. Chiar și iluzia progresului îi motivează pe oameni.
14. Dependența de Internet a fost declarată boală mintală.
15. Nu există cu adevărat multi-tasking.
16. Inconștientul nostru este cel care știe și decide primul.
17. Oamenii pot lega relații apropiate, autentice cu aproximativ 150 de persoane.
18. Când ne amintim un eveniment din trecut, ne amintim de fapt ultima oară când ne-am amintit de el. Nu ne amintim evenimentul în sine, ci amintirea lui.
19. Oamenii cu un scăzut respect de sine sunt în general violenți.
20. 80 % din conversațiile oamenilor sunt despre nemulțumiri.
21. Oamenii care fac voluntariat sunt mai mulțumiți de viața lor.
22. Creierul uman este mai creativ atunci când e obosit.
23. Relațiile interumane sunt mai benefice pentru sănătate decât sportul.
Ciudatenie sau reflex conditionat … ?
Cat de destept este piciorul tau drept ?
Incearca asta. Este de la un chirurg ortoped. Asta va va pune mintea in incurcatura si veti continua sa incercati din nou si din nou pentru a vedea daca sunteti mai destept decat piciorul dumneavoastra, dar nu veti reusi.
Este preprogramata in creierul vostru !
1. In timp ce stati la birou in fata calculatorului, ridicati piciorul drept de pe podea si faceti cu el cercuri in sensul acelor de ceasornic.
2. Acum, in timp ce faceti asta, desenati cifra "6" in aer cu mana dreapta. Piciorul isi va schimba sensul de rotatie.
V-am zis eu ! Si nu aveti ce-i face !
Inainte de sfarsitul zilei veti incerca din nou, daca nu ati facut-o deja.
Cum sa depistezi viermele si gandacul.
Bon Apetite !
Producătorilor din EU li s-a permis deja să adauge insecte la orice produs alimentar. Suntem obligați să citim compoziția produselor care va fi în ... latina !
Iată denumirile latinești:
Viermi galbeni de faina = Tenebrio molitor.
Gândaci = Blattodea.
Lăcustă domestică = Acheta domesticus.
Lăcustă migratoare = Locusta migratoria.
Viermi de bivol = Alphitobius diaperinus.
Chitina este învelișul exterior dur al insectelor care dăunează organelor interne ale omului și provoacă boli (DERMATITA ATOPICA, CANCER, LUPUS).
Insectele sunt un rezervor de floră parazită și patogenă care infectează organele umane.
Va fi imposibil să scapi de acești paraziți din organism !
De asemenea:
E-120-carmin (colorant roșu) este un amestec de viermi cachingel.
E - 904-SHELAC este un produs rezidual al viermilor.
Atunci când cumpăram produse, trebuie să citim conținutul !
Insectele sunt acum adăugate la cofetărie, panificație, paste, produse de patiserie și băuturi.