Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... model contestare recunoastere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

model contestare recunoastere

Minor nascut in strainatate [din flori] recunoscut la nastere de tatal biologic apoi parasit si ramas cu mama care nu poate sa vina cu el in tara dorim un model de contastare a recunoasterii
daca l-a recunoscut la nastere ce model va mai trebuie? recunoasterea nu a facut-o printr-o declaratie?
Se face mai intai o actiune de tagada paternitatii urmata de eliberarea unui certificat de nastere unde la rubrica tata se va trece o liniuta. Dupa aceea se va recunoaste copilul pe cale administrativa de catre tatal real.
Av.Ioana Cazacu
copilul are nevoie de pasaport pentru a calatori in tara la bunici si fara semnatura tatalui care e disparut nu se poate
Copilul are certificat de nastere din tara unde s-a nascut si mama vine in tara sa faca transcrierea dar fara copil pentru ca nu-l mai poate scoate fara pasaport
unde s-a nascut copilul trebuie introdusa actiunea. la instanta de acolo.