avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar

Nu mai locuiesc de un am cu sotul meu si suntem amandoi de acord cu divortul. Problema e ca eu lucrez in strainatate si vreau sa stiu exact la ce se refera termenul de 30 zile de la depunerea cererii de divort. Se poate stabili cu notarul un termen care sa depaseasca cele 30 de zile de la depunere, in functie de data la care gasesc bilet de avion pentru reintoarcerea in Romania?
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 13:14, 11 Septembrie 2011
puteti sa rezolvati si mai repede de atat la un mediator, aproximativ 2-3 zile.
Cererea de divort se depune de soti impreuna.
Ofiterul de stare civila sau notarul public inregistreaza cererea si le acorda un termen de 30 de zile pentru eventuala retragere a cererii de divort.
La expirarea acestui termen, ofiterul de stare civila sau, dupa caz, notarul public verifica daca sotii staruie sa divorteze si daca, in acest sens, consimtamantul lor este liber si neviciat.

Expirarea termenului nu inseamna exact a 30-a zi, ci poate fi si mai tarziu.
Legiuitorul stabileste un termen minim, nu si un maxim.
La intelegere cu notarul, puteti fixa un termen ulterior.
Mihail-Mihai a scris:

puteti sa rezolvati si mai repede de atat la un mediator, aproximativ 2-3 zile.


Poti sa divortezi si prin staborul tiganilor, nici un termen de impacare (obligatoriu) nu este mai mic de 30 de zile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort ro_red_rosu ro_red_rosu Sunt casatorita de 12 ani si nu am copii, doar un apartament cumparat impreuna , se poate divorta de comun acord la notariat? cat dureaza si se da termen de ... (vezi toată discuția)
Divort din vina unei parti ionescu gabriela ionescu gabriela daca divortul se incheie din vina unei parti,cealalta parte are ceva de castigat?(fara copii) (vezi toată discuția)
Bună seara, fiți amabili În cât timp se termina un divorț ... Carmina 082002 Carmina 082002 Bună seara, fiți amabili În cât timp se termina un divorț și un preț aproximativ? Va mulțumesc. (vezi toată discuția)