Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar

Nu mai locuiesc de un am cu sotul meu si suntem amandoi de acord cu divortul. Problema e ca eu lucrez in strainatate si vreau sa stiu exact la ce se refera termenul de 30 zile de la depunerea cererii de divort. Se poate stabili cu notarul un termen care sa depaseasca cele 30 de zile de la depunere, in functie de data la care gasesc bilet de avion pentru reintoarcerea in Romania?
puteti sa rezolvati si mai repede de atat la un mediator, aproximativ 2-3 zile.
Cererea de divort se depune de soti impreuna.
Ofiterul de stare civila sau notarul public inregistreaza cererea si le acorda un termen de 30 de zile pentru eventuala retragere a cererii de divort.
La expirarea acestui termen, ofiterul de stare civila sau, dupa caz, notarul public verifica daca sotii staruie sa divorteze si daca, in acest sens, consimtamantul lor este liber si neviciat.

Expirarea termenului nu inseamna exact a 30-a zi, ci poate fi si mai tarziu.
Legiuitorul stabileste un termen minim, nu si un maxim.
La intelegere cu notarul, puteti fixa un termen ulterior.
Mihail-Mihai a scris:

puteti sa rezolvati si mai repede de atat la un mediator, aproximativ 2-3 zile.

Poti sa divortezi si prin staborul tiganilor, nici un termen de impacare (obligatoriu) nu este mai mic de 30 de zile.