Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Formalitati de indeplinit dupa autorizarea ca PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Formalitati de indeplinit dupa autorizarea ca PFA

Buna ziua,

Tocmai sunt pe cale sa devin PFA (mi-am depus actele pentru obtinerea autorizatiei) si am mare nevoie de cateva informatii referitoare la ce proceduri trebuie sa urmez DUPA obtinerea respectivei autorizatii: ce asigurari obligatorii trebuie sa-mi fac, pe la ce institutii trebuie sa mai umblu, ce optiuni de impozitare sa aleg pentru a minimiza cheltuielile, sa aleg sa fiu sau nu platitor de TVA.

Mentionez ca veniturile mele nu vor fi constante si nici foarte mari si n-as vrea sa ies in pierdere.

Stiu ca nestiinta se plateste cu amenzi, de aceea sfatul unui specialist mi-ar fi de mare ajutor.
Ordonanta de urgenta nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale
Art. 6. - (1) Orice activitate economica desfasurata permanent, ocazional sau temporar in Romania de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale trebuie sa fie inregistrata si autorizata, in conditiile prezentei ordonante de urgenta.
(2) Autorizarea functionarii, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, nu exonereaza persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale de obligatia de a obtine, inainte de inceperea activitatii, autorizatiile, avizele, licentele si altele asemenea, prevazute in legi speciale, pentru desfasurarea anumitor activitati economice
Art. 15. - Persoana fizica autorizata, titularul intreprinderii individuale si reprezentantul intreprinderii familiale vor tine contabilitatea in partida simpla, potrivit reglementarilor privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil, in conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

octavr a scris:

Buna ziua,

Tocmai sunt pe cale sa devin PFA (mi-am depus actele pentru obtinerea autorizatiei) si am mare nevoie de cateva informatii referitoare la ce proceduri trebuie sa urmez DUPA obtinerea respectivei autorizatii: ce asigurari obligatorii trebuie sa-mi fac, pe la ce institutii trebuie sa mai umblu, ce optiuni de impozitare sa aleg pentru a minimiza cheltuielile, sa aleg sa fiu sau nu platitor de TVA.

Mentionez ca veniturile mele nu vor fi constante si nici foarte mari si n-as vrea sa ies in pierdere.

Stiu ca nestiinta se plateste cu amenzi, de aceea sfatul unui specialist mi-ar fi de mare ajutor.

atentie:
Ordonanta de urgenta nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008.

Art. 44. - La data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga:
a) Legea nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 576 din 29 iunie 2004, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) Hotararea Guvernului nr. 1.766/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.048 din 12 noiembrie 2004;
c) art. 17 lit. a) din Legea nr. 26/1990 privind registrul comertului, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 49 din 4 februarie 1998, cu modificarile si completarile ulterioare;
d) orice alte dispozitii contrare.