Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... solda de comanda/salariului de comanda
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

solda de comanda/salariului de comanda

In lEGEA NR. 284/2010, Anexa nr.VII "FAMILIA OCUPATIONALA DE FUNCTII BUGETARE "APARARE, ORDINE PUBLICA SI SIGURANTA NATIONALA", la art. 62, alin.1 se stipuleaza urmatoarele "Cadrele militare in activitate, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, pe timpul cat urmeaza cursuri de zi in cadrul institutiilor de invatamant superior, cu acordul si in interesul autoritatilor sau institutiilor publice de aparare, ordine publica si siguranta nationala, beneficiaza de solda functiei de baza avuta/salariul functiei de baza avut la data inceperii cursurilor, cu exceptia soldei de comanda/salariului de comanda, precum si de celelalte drepturi aplicabile personalului din institutia de invatamant, in conditiile stabilite prin ordin al ordonatorului principal de credite."
In cadrul Universitatii Nationale de Aparare "Carol I" se organizeaza MASTER PENTRU ANUL UNIVERSITAR 2011-2012, forma de desfasurare "CU FRECVENTA"(locuri finantate de la buget).
Avand in vedere prevederile art. 62, alin.1, ofiterii participanti la acest master au dreptul la solda de comanda?
Buna ziua,

textul citat de dvs. este destul de clar in sensul ca nu se datoreaza si aceasta solda pentru functia de comanda.

Avocat Costi Boncu