Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu partaj prin rascumpararea partilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu partaj prin rascumpararea partilor

Parintii mei detin impreuna un apartament cu 3 camere in care locuiesc ei 2, eu si fratele meu.
Pentru ca tatal meu e alcoolic, nu are nici un venit de ani buni si chiar a ajuns sa ne fure bani si bunuri din casa pentru bautura mama a hotarat sa divorteze.
In cazul partajului cel mai probabil atat mama cat si tata vor avea dreptul la 50 % din apartament. Eu dispun de banii ce reprezinta 50 % din apartament si ca sa nu piedem din comisioanele la notar ,etc in cazul in care apartamentul ar fi scos la licitatie ma gandeam sa-i dau banii tatalui, sau sa-i cumpar alta locuinta in care sa se mute.
Problema mare e ca nu cred ca ne vom putea intelege cu el pe cale amiabila, si chiar daca te intelegi cu el azi maine e posibil sa se razgandeasca din cauza bauturii.
In cazul in care el nu va fi de acord ca noi sa ramanem in actulul apartament va refuza sa-i dam banii pentru partea lui din apartament, locuinta se va vinde obligatoriu, sau noi vom avea prioritate la apartament atata timp cat dispunem de bani pentru ai rascumpara partea?
Care credeti ca e cea mai potrivita forma de partaj in cazul mamei, cea prin notar?
Daca pana la urma tata se va lasa convins si vom merge la notar si ii vom baga in cont suma pentru partea lui de 50 % din apartament cum vom putea fi siguri ca va parasi locuinta actuala, si nu va cheltui banii si va ramane tot cu noi in casa?
daca nu va intelegeti, il puteti da in judecata si puteti cere in instanta atribuirea catre mama a apartamentului sub conditia platii unei sulte (adica ii dati banii si pleaca, daca se admite)
Pai si nu se poate face atribuirea catre mama a apartamentului sub conditia platii unei sulte
in timpul divortului?
Pentru ca nu mai judeca cum trebuie din cauza alcoolului si de frica sa nu piarda banii se poate sa-i luam noi o noua locuinta, ca sa ne asiguram ca nu ajunge pe drumuri?
Ce se intampla daca nu respecta decizia instantei si va refuza sa paraseasca locuinta?
galeo, utilizator
pai asta v'am spus : ca se poate atribui sub conditia platii unei sulte