avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 342 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale negocierea individuala cu angajatorul
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

negocierea individuala cu angajatorul

Buna Seara,
Spuneti-mi va rog, daca eu m-am retras din sindicatul intreprinderii (care nu facea nimic sa ma ajute- de fapt pe nimeni nu ajuta) si vreau sa negociez singur cu conducerea unitatii in privinta salarizarii, a contractului individual de munca si a altor probleme ce vor aparea (inevitabil), care ar fi baza legala ce m-ar ajuta ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: bcfbmv , utilizator 13:43, 10 Decembrie 2008
Art. 157 (1) C.mun. prevede ca, salariile se stabilesc prin negocieri individuale sau/si colective intre angajator si salariati sau reprezentanti ai acestora.
Nu te poate obliga nimeni sa negociezi EXCLUSIV prin sindicat.
Fiecare salariat isi poate negocia singur salariul, conditiile de incetare a contractului de munca, compensatiile si bonus-uri.

Nu esti in nici un fel obligat sa ceri acordul sindicatului, sau sa fii membru al acestuia.

Fiecare e pentru el iar Codul Muncii iti permite sa negociezi individual.
Trebuie respectat codul muncii, contractul colectiv de munca la nivel national, la nivel de ramura si la nivel de unitate, daca exista.
TRebuie respectat in sensul ca nu se pot pune clauze mai restrictive sau salarii mai mici decit cele stipulate acolo.
Contractele acestea favorizeaza intotdeauna salariatii.

Insa clauze mai favorabile tie, salarii mai mari ... fara nici o problema.
Poti negocia singur, temeiul legal a fost indicat de colegul elis.

Drepturile cistigate prin negocierile sindicatelor iti ramin cistigate si tie ... dar nu trebuie sa negociezi prin ei.
Te bucuri de acele drepturi fara sa fii membru de sindicat.

Alberto Kurtyan
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea dialogului social,negociera ccm samir69 samir69 Buna seara,va rog respectuos sa-mi raspundeti la o mica intrebare.Daca dupa declansarea negocierii CCM la nivel de unitate ,in prima sedinta avuta un sindicat ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv ginnyy ginnyy potrivit legii 130/1996 - Negocierea colectivă, la nivel de unitate, este obligatorie pentru unitatile cu mai mult de 21 de salariati. Negocierea presupune ... (vezi toată discuția)
Inscriere in sindicat - abuziva bcfbmv bcfbmv Buna Ziua, Eu nu sunt in sindicatul societatii de 4 ani (m-am retras voit). La fel ca mine mai sunt inca vreo 30 persoane. Azi am primit fluturasul de ... (vezi toată discuția)