Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda de recuperat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda de recuperat

am platit o amenda pt.proces verbal de contraventie si taxa de despagubire rovinieta acum 6 luni deoarece nu aveam timp in 15 zile de la primire sa formulez actiune in instanta ; consider ca amenda si taxa sunt platite pe nedrept; pot sa cer inapoi banii?este lege pt.recuperarea banilor de amenda contraventionala ? multumesc
Impotriva procesului verbal de sanctiune contraventionala ati avut un termen legal pentru a formula plangere. Neformularea plangerii in interiorul acestui termen a dus la prescrierea acestui drept. Conform art. 31 alin. 1 din OG 2 /2001 privind regimul juridic al contraventiilor impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii se poate face plangere in termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicarii acestuia.
Nu exista un act normativ in temeiul caruia sa solicitati in afara termenului mentionat anterior anularea sanctiunii contraventionale.
multumesc