Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmostenire

Am fost plecat din tara,si in perioada asta ma dezmostenit propriul meu copil,convinginduse pe mama mea sa transcrie apartamentul pe numele ei.Daca mai pot face ceva.
Nu s poate sa l transcrie! Probabil l a donat! Daca l a donat sau I l a instrainat copilului dvs , fara sa va dati consimtamantul prin act de vanzare umparare cu clauza d uzufruct, abitatie sau renta viagera sau contract de intretinere sadvs la decesul mamei dvs puteti cere reductiunea liberalitatilor excesive caci se prezuma a fi donatie aceste instrainari. Daca l a instrainat prin contract de vanzare cumparare fara clauza trebuie sa demonstrati ca nu a existat pret si ca de fapt este o donatie deghizata care va fi si ea supusa reductiunii liberalitatilor excesive pentru ce va incalca cota dvs succesorala . Die nu sunteti de tot dezmostenit!