Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj norma partiala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj norma partiala

cum se calculeaza indemnizatia de somaj la un c.i.m cu 4h/zi, 20h/ sapt?
se injumatatesc cei 500 lei?si mai departe, proportional, pt 2h/zi, 10h/sapt?
multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj

2. - Cele 12 luni trebuie sa fie lucrate cu 8 ore pe zi.
- Daca este vorba de un contract individual de munca (CIM) cu timp partial atunci lunile de stagiu de cotizare se calculeaza proportional cu timpul normal de lucru.
- Adica:
2 luni 4 ore pe zi = 1 luna de stagiu de cotizare
4 luni cu 2 ore pe zi = 1 luna de stagiud e cotizare
etc.

3. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

(1.2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncã cu timp parţial, stagiul de cotizare prevãzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncã cu timp parţial.

4. Indemnizatia se calculeaza, conform legii, avand in vedere salariile de baza brute din toate lunile luate in calcul.