Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce as putea face in situatia urmatoare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce as putea face in situatia urmatoare?

Buna seara.Vroiam sa va intreb ce as putea face in situatia in care sunt, mai exact ambii mei parinti adevarati sunt decedati iar eu am fost adoptata de o alta familie.eu primesc lunar o suma de bani intr-un cont al mamei mele dar eu nu primesc niciun ban....este cevad e facut?
Buna ziua,
Daca adoptia este "cu acte in regula" dumneavoastra nu aveti niciun drept sa mosteniti sau sa primiti (ma gandesc la o pensie de urmas) de pe urma parintilor naturali.
Daca adoptia este doar formala (aceste persoane doar va cresc) atunci aveti dreptul la pensie de urmas de pe urma parintilor.
Nu stiu de unde provin sumele de bani din contul de care faceti vorbire deci .... e greu sa va spun despre ce e vorba.
Gabriel Klein Kiritescu
de la Directie generala pentru protectia copilului