Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod Caen 5610
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod Caen 5610

Salut! Am o intrebare, pentru o ceainarie este suficient codul caen 5610, daca in local o sa se serveasca atat bauturi nealcoolice, cat si cele alcoolice? Multumesc!
Buna ziua,

Conforma claficarii CAEN de pe siteul Registrului Comertului Codul CAEN 5610 Restaurante include activitatea de asigurare a serviciilor de servire a mesei pentru clienţi, fie că sunt serviţi stând la masă sau se servesc singuri dintr-un galantar cu produse, fie că mănâncă mesele preparate în incintă, că le iau acasă sau că le sunt livrate la domiciliu. Aceasta include prepararea şi servirea meselor pentru consumul imediat din autovehicule sau cărucioare fără motor.
Această clasă include activităţi din:
-restaurante
-bufete expres
-restaurante fast-food
-pizzerii
-unităţi de alimentaţie care servesc pentru acasă
-vânzători ambulanţi la tonete de îngheţată
-cărucioare mobile care vând mâncare
-prepararea hranei la standuri din pieţe
Această clasă include de asemenea:
-activităţi ale restaurantelor şi barurilor conexe transportului, atunci când sunt efectuate de unităţi distincte, altele decât unităţile de transport

Cel mai probabil aveti nevoie si de (sau numai de) codul 5630 Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor
Această clasă include activitatea de pregătire şi servire a băuturilor pentru consumul imediat în incintă .
Această clasă include:
-baruri
-bodegi
-saloane de servit cocktail-uri
-discoteci (unde servirea băuturilor este predominantă)
-berării
-cafenele
-baruri care servesc sucuri de fructe
-standuri mobile de vânzare a băuturilor

Mai puteti intreba la Registrul Comertului sau la Serviciul unic de asistenta al primariei de care apartineti (primaria elibereaza avize de functionare deci ar trebui sa stie ce cer)

Succes,
Dana Fatol, Avocat