avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu un bebelus de 9 luni
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu un bebelus de 9 luni

Buna ma numesc Adina si sunt la prima casatorie si la primul divort.Casnicia mergea bine pana cand a venit pe lume primul nostru copil care in prezent are 9 luni si care ne-a facut sa ne indepartam, mai precis dupa nasterea copilului sotul meu mi-a tot spus ca el isi doreste sa isi traiasca viata si daca am putea sa avem fiecare cate un amant.Bineinteles ca la inceput mi s-a parut o ratacire de moment dar lucrurile s-au inrautatit a inceput sa lipseasca serile de acasa cu scuza ca se duce la "verii lui", apoi a inceput chinul in fiecare noapte bea se mbata si imi reprosa ca eu sunt vinovata pentru tot raul din viata lui.Cand era treaz nu isi mai amintea nimic din ce a zis, si eu ma hotaram sa ii mai dau o sansa de dragul copilului.Dar se pare ca nici acest copil nu este un motiv suficient de puternic pentru a face o casnicie sa mearga caci a inceput sa imi reproseze ca sunt obsedata de copil si de el nu am grija.Sincer cred ca are pe altcineva.I-am gasit si niste mesaje pe mess in acest sens.In cele din urma am ajuns la divort, copilul are 9 luni.Am o intrebare poate sa imi i-a copilul.Caci m-a amenintat ca v-a mintii la tribunal si el si martorii lui pentru a lua acest copil, pe care bineinteles ca nu vrea sa il creasca ci vrea sa il dea mamei lui spre crestere
Va rog sa ma ajutati.Azi el a fost la avocata lui si a venit foarte incantat acasa.Nu stiu ce sa fac.In cateva zile imi va ajunge citatia acasa si nu stiu ce sa fac.
Va multumesc mult!
sfatul meu e sa nu intrati in panica...angajati un avocat!!
Teoretic nu prea poate. Instanta va incerca sa lase copilul mamei,tocmai pentru ca are 9 luni...
Eu zic sa nu va impacientati...pana la proba cu martori mai e cale lunga! Luati-va un avocat ,el stie mai bine ce are de facut. Marturiile mincinoase nu sunt atat de usor de mascat cum crede sotul dvs.
Iar ca sa va denigreze ii trebuie probe certe si clare, din care sa reiasa ca nu aveti capacitatea de a va creste copilul in conditii normale.
Din pct meu de vedere..stati linistita! luati-va un avocat si puneti-l in tema cu tot ceea ce trebuie sa stie...inclusiv atitudinea sotului si "amenintarile" cu martorii falsi.
Divortul are 2 etape : divortul si custodia copilului.
Sunt sigura ca veti avea castig de cauza, copilul are nevoie de mama, are nevoie sa fie alaptat( lucruri pe care trebuie sa le mentionati la judecata).
Va doresc mult succes si sanatate maxima bebelusului :)
catalinat a scris:

Buna ma numesc Adina si sunt la prima casatorie si la primul divort.Casnicia mergea bine pana cand a venit pe lume primul nostru copil care in prezent are 9 luni si care ne-a facut sa ne indepartam, mai precis dupa nasterea copilului sotul meu mi-a tot spus ca el isi doreste sa isi traiasca viata si daca am putea sa avem fiecare cate un amant.Bineinteles ca la inceput mi s-a parut o ratacire de moment dar lucrurile s-au inrautatit a inceput sa lipseasca serile de acasa cu scuza ca se duce la "verii lui", apoi a inceput chinul in fiecare noapte bea se mbata si imi reprosa ca eu sunt vinovata pentru tot raul din viata lui.Cand era treaz nu isi mai amintea nimic din ce a zis, si eu ma hotaram sa ii mai dau o sansa de dragul copilului.Dar se pare ca nici acest copil nu este un motiv suficient de puternic pentru a face o casnicie sa mearga caci a inceput sa imi reproseze ca sunt obsedata de copil si de el nu am grija.Sincer cred ca are pe altcineva.I-am gasit si niste mesaje pe mess in acest sens.In cele din urma am ajuns la divort, copilul are 9 luni.Am o intrebare poate sa imi i-a copilul.Caci m-a amenintat ca v-a mintii la tribunal si el si martorii lui pentru a lua acest copil, pe care bineinteles ca nu vrea sa il creasca ci vrea sa il dea mamei lui spre crestere
Va rog sa ma ajutati.Azi el a fost la avocata lui si a venit foarte incantat acasa.Nu stiu ce sa fac.In cateva zile imi va ajunge citatia acasa si nu stiu ce sa fac.
Va multumesc mult!


stati linistita, daca a venit incantat inseamna ca l-a mintit avocatul...sunt multi care vand iluzii justitiabililor.
in primul rand copilul ffff mic este in majoritatea cazurilor incredintat mamei, daca aceasta nu este nebuna incat sa-i puna viata in pericol.
in al doilea rand, in rom. instantele obisnuiesc sa-l incredinteze mamei pe bebe.
in al treilea rand, veniti si dvs cu martori- ai dvs parinti, frati...
pe el sa-l anuntati ca orice minciuna a lui sau marturie mincinoasa a martorilor...ii vor costa scump=daune morale...asta e valabil de zis si mincinosilor martori.

daca nu aveti afectiuni psihice si nici imorala nu sunteti atunci sa vi-l cresteti fericita pe bebe.
mai bine voi doi decat un tata nebun care sa va traumatizeze pe amandoi....viata merge inainte...
:console:


av.m.vasilescu
Aveti un copil minunat si merita sa aiba o mama puternica alaturi. Stati fara grija....nimeni nu desparte un copil asa de mic de mama sa (doar daca nu se demonstreaza ca mama are probleme psihice...).
Eu zic sa va angajati un avocat , care stie cum sa va apere cat mai bine interesele....in rest sa fiti sanatosi, atat dumneavoastra , cat si copilasul.
Infidelitatea constituie motiv de divort , daca o veti putea proba ....


Indiferent de amenintare , incredintarea , intrucat dvs v-ati exercitat corect atributiile de parinte , din cele relatate , va opera in favoarea dvs .(avand si un venit stabil si o locuinta)


Iar marturia mincinoasa este incriminata de Codul Penal in vigoare , in cazul in care sotul va prezenta instantei de judecata informatii neveridice.

Va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va organizeze just apararea.

Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort anca33a anca33a Buna ziua Ma numesc Maria si sunt la a doua casatorie si se pare la al doilea divort.Sotul meu este tigan iar eu romanca dar nu asta e problema ci faptul ca ... (vezi toată discuția)
Custodie pt ingerasul meu, rog ajutor sufletelul meu david sufletelul meu david Am o problema foarte mare si va raman profund indatorata celor care m-ati putea ajuta cu un raspuns. Imi cer scuze in prealabil pt un mesaj lung dar consider ... (vezi toată discuția)
Martor la divort teodora_k teodora_k Am o intrebare: la divort pot chema ca martori parintii sotului (paratul)? in conditiile in care doar ei sunt singurii care i-au vazut comportamentul pentru ... (vezi toată discuția)