Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Stabilire salariu in raport cu salariul brut pe ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Stabilire salariu in raport cu salariul brut pe economie

Apelez iarasi la un specialist sau un coleg de breasla si anume cei care lucreaza cu Legea 284/ 2010, si in special cu personal bugetar.Am tot intrebat in stanga si-n dreapta cum se stabileste de exemplu salariul unui muncitor necalificat, gradatia 3, cu 2 sporuri : spor cd.peric. in cuantum de 15%, si alt spor de cd.grele in acelasi cuantum, vizavi de salariul minim brut pe economie.
Luati salariul de muncitor necalificat din grila din care va incadrati din OG 10/2008 pe care o inmultiti cu procentul de vechime si cu celelalte doua sporuri.Daca va iese suma sub salariul minim pe ec ii acordati salariul acestuia.
Salariile bugetarilor se stabilesc si acum dupa og 10/2008 .Dupa legea 284/2010 se trec doar clasele de salarizare si coeficientii dar inca nu suntem platiti la ora actuala dupa legea 284/2010.