avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Biciclisti si motociclisti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Biciclisti si motociclisti

Buna ziua,

1) se da urmatoarea situatie :
- merg cu masina pe prima banda , pozitionat in asa fel incat am ceva spatiu intre mine si marginea din dreapta a drumului (trotuar)
- prin dreapta (intre mine si trotuar) ma "depaseste" un biciclist / motociclist
- eu nu-l vad (nu ma uit in oglinda din dreapta) si , chiar atunci , ma dau 30 cm spre trotuar si-l lovesc.

intrebare : conform legii , cine e vinovat ?

2) si inca o intrebare : au voie biciclistii sa mearga in grup compact , ocupand prima banda, pe DN1 ?

multumesc,
Alex
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 13:44, 22 Mai 2015
1. Depasirea se efectueaza numai prin partea stanga.
2. Numai daca este un concurs organizat iar grupul este insotit de echipele insotitoare si/sau politie.
sunt reglementate clar in codul rutier aceste situatii cu biciclete / motociclete ? in exemplul meu #1, bicicleta / motocicleta nu-si schimba directia, merge drept pe langa marginea din dreapta.
Motocicleta tot vehicul este si trebuie sa respecte aceleasi reguli ca si un autoturism sau camion, adica sa mearga pe banda si nu pe marginea benzii. Daca moto trece printre masini atunci nu respecta regulile de circulatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate circula pe marcajul pentru biciclete? mihai4321 mihai4321 La intersectia asta, 95% care merg in dreapta, se baga pe drumul pentru bicicleta. Dar exista numai o banda pentru masini. Am vazut ca si politia o face asa. ... (vezi toată discuția)
Biciclist lovit pe trecere T3ckTon1k T3ckTon1k Buna ziua! Ieri am avut un accident. Circulam regulamentar in oras pe banda 3 cand, brusc imi sare in fata o bicicleta. Aceasta circula fara nici un semn ... (vezi toată discuția)
Vinovat accident rutier dandandandandan dandandandandan Accident rutier E vorba de tatăl meu care a avut un accident de circulație destul de stupid și nu s- a înțeles cu celălalt șofer și va merge mâine ... (vezi toată discuția)