Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Biciclisti si motociclisti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Biciclisti si motociclisti

Buna ziua,

1) se da urmatoarea situatie :
- merg cu masina pe prima banda , pozitionat in asa fel incat am ceva spatiu intre mine si marginea din dreapta a drumului (trotuar)
- prin dreapta (intre mine si trotuar) ma "depaseste" un biciclist / motociclist
- eu nu-l vad (nu ma uit in oglinda din dreapta) si , chiar atunci , ma dau 30 cm spre trotuar si-l lovesc.

intrebare : conform legii , cine e vinovat ?

2) si inca o intrebare : au voie biciclistii sa mearga in grup compact , ocupand prima banda, pe DN1 ?

multumesc,
Alex
1. Depasirea se efectueaza numai prin partea stanga.
2. Numai daca este un concurs organizat iar grupul este insotit de echipele insotitoare si/sau politie.
sunt reglementate clar in codul rutier aceste situatii cu biciclete / motociclete ? in exemplul meu #1, bicicleta / motocicleta nu-si schimba directia, merge drept pe langa marginea din dreapta.
Motocicleta tot vehicul este si trebuie sa respecte aceleasi reguli ca si un autoturism sau camion, adica sa mearga pe banda si nu pe marginea benzii. Daca moto trece printre masini atunci nu respecta regulile de circulatie.