Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Interdictie intr-o tara
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Interdictie intr-o tara

Buna ziua!
Daca am interdictie in Marea Britanie, eu fiind navigator, pot sa intru intr-un port din aceasta tara la bordul unei nave sub pavilion strain? Sau interdictia se aplica si la bordul navelor straine?
Va multumesc!
ORDONANŢĂ nr.42 din 28 august 1997 - privind navigatia civila
Secţiunea a IV-a - Naţionalitatea navei şi dreptul de a purta pavilion român
Art. 23. - Navele au naţionalitatea statului al cărui pavilion sunt autorizate să-l poarte.
Asa este in Romania.
In UK ?? Posibil tot asa.
Cat timp va aflati pe nava nu vad de ce s-ar pune problema intrarii in Regatul Unit. Atat ca trebuie sa ramaneti pe nava si sa nu puneti piciorul in regat. In plus, capitanul sau agentul pot fi pedepsiti ca au dus nava in alte porturi britanice decat cele de intrare sau ca au facilitat intrarea in regat a unor straini indezirabili.