Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime realizata in strainatate cu carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime realizata in strainatate cu carte de munca

Sotul meu a lucrat in strainatate cu carte de munca 10 ani . La revenirea in tara s-a angajat, prin concurs, in cadrul unui inspectorat, care apartine de ministerul apararii. Partea proasta este ca nu i s-a luat in considerare vechimea acumulata anterior, avand drept consecinta neprimirea sporului de vechime aferent. Exista o baza legala in urma careia se poate solicita acest spor de vechime, inclusiv retroactiv.?? Precizez inca o data ca este vorba de ministerul apararii ... multumesc anticipat..:(
LEGE Nr. 156 din 26 iulie 2000
privind protecţia cetăţenilor români care lucrează în străinătate
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 364 din 4 august 2000

Modificata prin ORDONANŢÃ Nr. 43 din 25 iulie 2002 pentru modificarea Legii nr. 156/2000 privind protecţia cetăţenilor români care lucrează în străinătate
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 578 din 5 august 2002
În temeiul prevederilor art. 107 din Constituţia României şi ale art. 1 pct. V.1 din Legea nr. 411/2002

Parlamentul României adoptă prezenta lege.
CAP. 1
Dispoziţii generale
ART. 1
Statul român asigură, în conformitate cu prevederile prezentei legi, protecţia cetăţenilor
români cu domiciliul în România care lucrează în străinătate.
ART. 2
Cetăţenii români care lucrează în străinătate şi cărora nu le sunt aplicabile prevederile
prezentei legi beneficiază de măsuri speciale de protecţie, stabilite prin legile române şi
străine sau prin tratate şi convenţii internaţionale la care România este parte, dacă se află în
următoarele situaţii:
a) sunt angajaţii unor instituţii publice străine care sunt organizate şi funcţionează pe
teritoriul altui stat decât România;
b) sunt angajaţii misiunilor diplomatice, oficiilor consulare şi reprezentanţelor comerciale
române;
c) sunt angajaţii unor organizaţii internaţionale cu sediul pe teritoriul altui stat decât
România;
d) sunt angajaţii unor societăţi comerciale, persoane juridice române sau străine, care
efectuează activităţi de transport internaţional.
ART. 3
(1) Guvernul României, prin autorităţile competente, va depune diligenţele necesare pentru
încheierea de acorduri, înţelegeri, tratate sau convenţii cu autorităţi publice similare din alte
state, în vederea stabilirii condiţiilor de protecţie a cetăţenilor români cu domiciliul în
România care lucrează în ţările respective.
(2) Acordurile, înţelegerile, tratatele sau convenţiile încheiate potrivit alin. (1) vor avea la
bază:
a) principiul egalităţii de tratament;
b) aplicarea clauzelor mai favorabile prevăzute în legislaţia română, străină sau
internaţională la care România este parte.
(3) Prin acordurile, înţelegerile, tratatele sau convenţiile încheiate pe baza principiilor
enumerate la alin. (2) se vor stabili cel puţin:
a) nivelul salariului minim;
b) durata timpului de lucru şi de odihnă;
c) condiţiile generale de muncă, de protecţie şi de securitate a muncii;
d) asigurarea pentru accidente de muncă sau boli profesionale, precum şi pentru cele care
intervin în afara procesului muncii.

HOTÃRÂRE Nr. 850 din 31 iulie 2002
pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 156/2000 privind protecţia cetăţenilor români care lucrează în străinătate, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 384/2001
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 628 din 23 august 2002
În temeiul prevederilor art. 107 din Constituţia României şi ale art. III din Ordonanţa Guvernului nr.
43/2002 pentru modificarea Legii nr. 156/2000 privind protecţia cetăţenilor români care lucrează în
In starinatate

"ART. 16
(1) Potrivit prevederilor art. 13 din Legea nr. 156/2000, cu modificările ulterioare, cetăţenii români care
lucrează în baza contractelor individuale de muncă încheiate cu angajatori din străinătate vor beneficia de
măsurile de protecţie socială prevăzute de lege, dacă pe baza veniturilor declarate, realizate în străinătate,
contribuie la bugetul asigurărilor sociale de stat, la bugetul asigurărilor pentru şomaj şi la Fondul asigurărilor
sociale de sănătate.
(2) Pentru a beneficia de prestaţiile acordate de sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări
sociale, precum şi al asigurărilor pentru şomaj cetăţenii români care lucrează în străinătate trebuie să
depună la instituţiile competente documentele corespunzătoare, după cum urmează:
a) la casa teritorială de pensii, Contractul de asigurare în sistemul public de pensii şi alte drepturi de
asigurări sociale;
b) la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă judeţeană sau a municipiului Bucureşti, Contractul de
asigurare pentru şomaj.
(3) Pentru a beneficia de prestaţiile acordate de sistemul asigurărilor sociale de sănătate cetăţenii români
care lucrează în străinătate se pot asigura, în condiţiile legii, la casele teritoriale de sănătate în a căror rază
teritorială îşi au domiciliul."

Vedeti si baza legala completa :

# LEGE Nr.156 din 26 iulie 2000 privind protecţia cetăţenilor români care lucreaza în strainatate
EMITENT: PARLAMENTUL
# HOTARÂRE Nr.384 din 11 aprilie 2001 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 156/2000 privind protecţia cetăţenilor români care lucreaza în strainatate
# ORDONANŢÃ Nr.43 din 25 iulie 2002 pentru modificarea Legii nr. 156/2000 privind protecţia cetăţenilor români care lucreaza în strainatate
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
# HOTARÂRE Nr.850 din 31 iulie 2002 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 156/2000 privind protecţia cetăţenilor români care lucreaza în strainatate, aprobate prin Hotarârea Guvernului nr. 384/2001
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI.

Daca aveti nevoie.:)

In sistemul bugetar, pentru personalul încadrat in munca, conducerea unitatii poate aproba luarea in considerare pentru acordarea sporului de vechime in munca a perioadelor lucrate in alte sectoare decît cele bugetare, daca vechimea respectiva se apreciaza ca este utila realizarii sarcinilor si atributiilor ce-i revin.

Krissia, nu cred ca acele acte normative sunt aplicabile spetei ;)
Cornel Vasile, Consilier juridic
deci, sa inteleg ca depinde de conducatorul unitatii daca se recunoaste vechimea sau nu.Precizez ca si eu lucrez in administratia publica si sunt in aceeasi situatie.. vechime 0, chiar daca am cativa ani lucrati in strainatate cu carte de munca.. legal, chiar nu se pot cere aceste drepturi??? sau aceasta vechime se recunoaste doar cand voi iesi la pensie????
Exista anumite formulare la Casa Judeteana de Pensii special pentru recunoasterea vechimii in munca din strainatate ...
Perioadele de timp lucrate in strainatate de cetatenii romani se dovedesc cu actele originale emise de unitatile la care s-a desfasurat activitatea, in afara de cazurile in care, in conventiile incheiate de Romania cu alte state, se prevede altfel.