Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Perioada de prevalidare pentru Adeverinta de Cazier ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Perioada de prevalidare pentru Adeverinta de Cazier Judiciar?

Buna!

Am aplicat pentru Adeverinta de Cazier Judiciar prin intermediul noului serviciu SIMISC de pe econsulat.ro, si deja au trecut 10 zile din acel moment, iar starea cererii a ramas neschimbat - "Trimisa spre prevalidare". Momentan locuiesc in Gothenburg (Suedia), deci am fost arondat la Ambasada Romaniei din Stockholm, deoarece e unica misiune diplomatica din Suedia ce ofera acest serviciu.

Am incercat sa apelez Sectia Consulara a Ambasadei pentru a primi un raspuns, dar doamna de acolo mi-a zis ca ei nu pot oferi asa informatie, deoarce cererile facute online nu sunt administrate de ei, si nici macar nu stie cine ar putea sa o faca. Mi-a zis sa astept, dar iarasi, nu a putut sa-mi zica cat sa astept. Un raspuns destul de absurd, as zice. Daca nu ei, atunci cine ar trebui sa stie?!

Intrebarea e: a mai avut cineva aceasta problema sau macar imi poate recomanda o solutie?
Am ales sa aplic online deoarece nu am prea mult timp. E pentru un job in Elvetia care ar trebui sa-l incep pe 27 august, si deci am nevoie de cazier pana atunci.

P.S. Mesaj pentru moderatori: va rog sa ma corectati daca am ales gresit categoria forumului si forumul. Sunt nou pe aici.
Sincer nu cred ca veti primi adeverinta. In acest caz cine va face dvs. verificarea identitatii?Orice persoana poate sa completeze o cerere in numele dvs. Dar din cate stiu eu adeverinta o ridicati personal sau prin imputernicit de la ambasada/consulat, nu o primiti prin posta. Sistemul va creeaza posibilitatea de a obtine informatii si de a depune cererea online dar nu va garanteaza ca primiti acasa adeverinta. Si trebuie sa achitati niste taxe consulare.
Justitiarul711, utilizator
Sunt constient ca nu pot sa o primesc prin posta, la fel ca si de faptul ca ar trebui sa calatoresc pana in Stockholm pentru a ma prezenta la Ambasada, de a ma identifica si achita taxele consulare, dar problema e ca mai intai ar fi trebuit sa fie acceptata cererea, pentru a ma putea programa.
Sunt de acord cu dvs. de aceea va indrum a mai incerca, pana veti primi confirmarea de inscriere, dupa care sa va deplasati la termenul stabilit in vederea obtinerii adeverintei.