Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Activitate de voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Activitate de voluntariat

Sunt asistenta medicala și urmează sa mă pensioneze pentru limita de vârsta începând cu data de 1 august 2017 , Întrebarea mea este dacă există suport legal pentru a continua sa profesez voluntar .
Vedeti Legea nr.78/2014 privind reglementarea activităţii de voluntariat în România
[ link extern ]

Voluntariatul reprezintă participarea voluntarului persoană fizică la activităţi de interes public desfăşurate în folosul unor persoane juridice de drept public sau de drept privat, fără scop lucrativ, fără remuneraţie, individual sau în grup.

Activitatea de interes public reprezintă activitatea desfăşurată în domenii precum: arta şi cultura, sportul şi recreerea, educaţia şi cercetarea, protecţia mediului, sănătatea, asistenţa socială, religia, activismul civic, drepturile omului, ajutorul umanitar şi/sau filantropic, dezvoltarea comunitară, dezvoltarea socială.