Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doctorat cu frecventa si loc de munca - pierdere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doctorat cu frecventa si loc de munca - pierdere vechime?

Am fost acceptata si am urmat programul de doctorat al unei universitati din UK in perioada 2010-2014. In urma scrisorii de acceptare, care preciza ca data de inceput 01.10.2010, mi-am dat demisia de la locul de munca din Romania pe care il aveam, cu data de incetare 01.10.2010. Ulterior, am descoperit ca am fost inregistrata ca si student-doctorand incepand cu data de 27.09.2010, data la care a inceput respectivul an universitar. In concluzie pt 5 zile, pe perioada 27.09.2010 - 01.10.2010 apar atat angajata in Romania, cat si student-doctorand cu frecventa in UK.
Avand in vedere art. 165 din Legea 1/2011: (1) "Perioada desfăşurării studiilor universitare de doctorat este asimilată, conform legislaţiei în domeniul pensiilor, pentru stabilirea stagiului de cotizare, cu excepţia cazului în care studentul-doctorand realizează venituri pentru care plăteşte, în această perioadă contribuţii la asigurările sociale.",
cum imi afecteaza aceasta suprapunere vechimea in munca? Se pierde intreaga vechime sau doar cele 5 zile?
Multumesc.
AncaLng, utilizator
Nu se pierde nimic ... exista posibilitatea suprapunerii unor perioade.
Multumesc pt raspuns.