avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! va rog sa ma lamuriti intr-o situatie: GDPR ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! va rog sa ma lamuriti intr-o situatie: GDPR si Codul ...

Buna ziua! va rog sa ma lamuriti intr-o situatie: GDPR si Codul Muncii ne obligă să ținem salariile secrete.
Legea 196 spune că salariile reprezentantilor legali sunt hotărâte în Adunarea Generală, iar
hotărârile AG trebuie afișate la avizier. Cum ar trebui procedat? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 13:03, 15 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Afisarea la avizier a salariilor pe functii de mandat sau posturi (angajati) fara specificarea vreunui nume, nu intra sub incidenta GDPR, pentru ca nu sunt nominalizate persoane.
"În ceea ce privește dezvăluirea datelor precum numele și prenumele proprietarilor/locatarilor la avizierul scării de bloc, în lipsa unei prevederi legale exprese, datele pot fi dezvăluite doar pe baza consimțământului persoanei vizate, a subliniat Autoritatea(ANSPDCP) în ghidul recent"
www.avocatnet.ro/articol_565...

Deci salariile nu pot fi tinute secrete, e o eroare de interpetare.
Asa nu s-ar mai pune in lista de interfon sau de cheltuieli nici macar numarul apartamentului, pentru ca toti cei de pe acea scara stiu cine locuieste acolo. Sa fim seriosi.!
Ultima modificare: Marți, 15 Noiembrie 2022
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in procesul ... Lumyna Lumyna Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca nominalizarea in procesul verbal al Adunarii Generale a persoanelor care au fost date in judecata de catre asociatie ... (vezi toată discuția)
Afisarea restanțierilor incalca gdpr? AlMaria AlMaria Afisarea restanțierilor incalca GDPR? Buna seara, îndrăznesc sa mai adresez o întrebare, în urma unei situații cu care ne confruntam: Afisarea ... (vezi toată discuția)
Lista nume bloc, asociatie proprietari. Adrianro2019 Adrianro2019 Buna ziua, Este legal ca o Asociatie de proprietari, un bloc, sa afiseze la scara blocului, lista cu persoanele care locuiesc in Scara de bloc ... (vezi toată discuția)