Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie primita. Ma prezint la tribunal? Am facut o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie primita. Ma prezint la tribunal? Am facut o sesizare ...

Citatie primita. Ma prezint la tribunal?
Am facut o sesizare online la DIICOT, pentru furtul unui cont de Facebook, furt de date personale, in temeiul art.36o, al I, Cod penal.
In urma sesizarii online, mi-a venit scrisoare de la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism, Sectia Centrala.
In ordonanta se spune ca se dispune urmarirea penala formulata de mine, cu savirsirea infractiunilor de acces ilegal la un sistem informatic.
Dar din cauza mea, eu din neglijenta am dat parola ( formularea e mult mai lunga), se DISPUNE:
1. Renuntarea la urmarirea penala, in cauza avant ca obiect infractiunile de acces ilegal la un sistem informatic, cod penal 362
2. Cheltuielile judiciare raman in sarcina statului
3.In temeiul art. 318 ar 12, din C.p.p, prezenta ordonanta, impreuna cu dosarul cauzei, inainteaza spre confirmare, Tribunalului Bucuresti.
In acelasi plic primesc alta fila tot de la ei, in care specifica ca s-a renuntat la urmarirea penala, semnat Procuror Sef.
Ieri primesc o Citatie de la Tribunalul Bucuresti
Sunt chemata in instanta in data de.....in calitate de Intimat in dosarul cu obiectul: confirmare renuntare la urmarire penala (art.318, alin 12 NCPP)
Am mai multe mentiuni in care se specifica ca partea citata are dreptul la avocat, dreptul la aparare, avocat din oficiu, etc.
La final scrie ca in caz de neprezantare nejusitficata urmare a citarii sau sustragere de la primirea citatiei, o persoana poate fi adusa in fata instantei de judecata pe baza unui mandat de aducere.
Eu nu locuiesc in Bucuresti ci la 500km.
Va rog, vreau sa stiu, daca nu ma prezint, e o problema? E necesara prezenta mea, doar pentru a asista la clasarea dosarului, din ce am inteles?
Multumesc frumos!
Alcora33, utilizator
Daca ati fost legal citat, se judeca si in lipsa dvs. Pe de alta parte, aveti dreptul sa va angajati un avocat sa va reprezinte.
Asta am inteles, dar daca nu ma prezint, nici avocat nu pun, e risc sa patesc ceva?
Multumesc!
Nu pățiți nimic în cazul dat.
Multumesc mult pentru raspuns!
M-am linistit....
Alcora33, utilizator