Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimb CNP începând cu 7 sau 8
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimb CNP începând cu 7 sau 8

În zilele astea întâmpinăm din ce în ce mai multe întrebări legate de CNP alocat persoanelor străine rezidente în România.
Ei vor să aplice pentru programele de subvenție al AFM (ex. Casa Verde fotovoltaice, Rabla Plus, Protecția faunei sălbatice etc.).
Conform ghidului de finanțare, sunt eligibile persoanele fizice cu domiciliul în România. Deci ei se consideră persoane fizice și au domiciliul în România, așadar îndeplinesc aceste condiții.
Totuși nu pot completa cererile de finanțare, pentru că platforma se blochează la CNP invalid, care începe cu 7 sau 8.
CNP-ul se schimbă dacă ei vor dobândi cetățenia română? Vor avea și ei CNP care va începe cu 1-6?
CNP-ul cu 1,2,3,4,5,6 se atribuie doar cetățenilor români. Da, dacă vor obține cetățenia română și își vor transcrie actele de nastere vor primi CNP specific cetățenilor români, dar durează.
Cred ca cel mai bine ar fi să le scrieti administratorilor platformei de înscriere, să dea permisiunea CNP cu 7 și 8 să se înscrie.
Mulțumesc frumos pentru ajutor.
Soluția avem așadar, dar întrebarea rămâne la mine: de ce nu-și dobândesc cetățenia română?
Raspunsurile pot fi multe, dar cel mai important este ca poate nu indeplinesc conditiile necesare acordarii acesteia...