Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua, Doresc sa ma transfer la o alta institutie ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua, Doresc sa ma transfer la o alta institutie publica, ...

Buna ziua,
Doresc sa ma transfer la o alta institutie publica, insa angajatorul meu refuza verbal aceasta aprobare pe motiv-lipsa personal.
Cum pot aborda aceasta situatie?
Mentionez o diferenta salariala de 1500 lei lunara la postul pentru care solicit transferul.
Va multumesc!
Transferul este la cerere sau in interes de serviciu?
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Transferul este la cerere sau in interes de serviciu?

La cerere
OUG 34/2023 : până la finalul anului, “transferul la cerere se face la solicitarea funcționarului public, cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice în care urmează să-și desfășoare activitatea funcționarul public, precum și a conducătorului autorității sau instituției publice în care își desfășoară activitatea funcționarul public”.
....
Șeful instituției publice de la care se transferă funcționarul public trebuie să emită actul administrativ de modificare a raporturilor de serviciu sau, în situația în care, prin plecarea angajatului, este afectată desfășurarea activității, să comunice refuzul motivat al transferului la cerere. Refuzul trebuie comunicat în cel mult cinci zile lucrătoare de la primirea înștiințării.

www.avocatnet.ro/articol_644...

In opinia mea, refuzul poate fi atacat in instanta de contencios ad-tiv.
Cornel Vasile, Consilier juridic