Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din titluri de stat=venituri din investitii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din titluri de stat=venituri din investitii?

buna ziua,
1.Veniturile din dobanzile titlurilor de stat cumparate de la trezorerie sunt considerate venituri din investitii?
2.Au acelasi regim ca si veniturile obtinute din dobanzile bancare(care sint considerate venituri din investitii)?
3.Se iau in calcul la declaratia unica ca si cele din dobinzile bancare?
Va multumesc!
george-neagu, moderator
Veniturile din investiții cuprind:
a) venituri din dividende;
b) venituri din dobânzi;
c) câștiguri din transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate;
d) câștiguri din transferul aurului de investiții, definit potrivit legii;
e) venituri din lichidarea unei persoane juridice.

În aplicarea art. 91 lit. b) din Codul fiscal sunt considerate venituri din dobânzi, fără a fi limitate, următoarele:
a) dobânzi obținute din obligațiuni;
b) dobânzi obținute pentru conturile curente, conturi escrow, depozitele la vedere, colaterale și la termen, inclusiv la certificatele de depozit;
c) suma primită sub forma de dobândă pentru împrumuturile acordate;
d) dobânzi obținute din instrumente alternative de investire de tipul structurilor (depozite structurate) în care este legat un instrument derivat cu un depozit;
e) alte venituri obținute din deținerea de titluri de creanță.
In final se iau sau nu se iau in considerare la declaratia unica?Vad ca subiectul a mai fost dezbatut pe forum si raspunsurile sint contradictorii.
Va multumesc!