Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, perioada de necontributivitate aferentă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, perioada de necontributivitate aferentă pensiei de ...

Buna ziua, perioada de necontributivitate aferentă pensiei de invaliditate se asimilează automat de către casa de pensie la stagiul de cotizare până la intrare in vigoare a legii 360/2023 ?
Asa se intelege din legea 360/2023.
Articolul 13
Constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii:
b) perioadele necontributive care au constituit vechime în muncă în baza legislației în vigoare până la data de 1 aprilie 2001 sau, după caz, stagiul de cotizare conform legislației ulterioare acestei date;