Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Am dat avans la un apt in 2022 cand tva-ul era de 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Am dat avans la un apt in 2022 cand tva-ul era de 5%

Buna ziua.Am dat avans la un apt in 2022 cand tva-ul era de 5%.Sunt chemata la notar saptamana viitoare sa semnez contractul de vanz cump si mi s-a spus ca trebuie sa platesc tva-ul majorat de 9% ca am semnat antecontract in 2022 si nu in 2023.Ma puteti ajuta cu raspunsuri legate de noua lege.multumesc
george-neagu, moderator
da asa e. Daca nu s-a facut livrarea apart pana la 31.12.2023 acum va trebui dezvoltatorul sa factureze apartamentul cu TVA de 9% si sa platiti diferenta .
Multumesc frumos ptr raspuns.
Ei au spus ca daca aveam acontul platit in 2023 si diferenta in 2024 atunci nu plateam.Se pare ca este interpretabila noua lege

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

da asa e. Daca nu s-a facut livrarea apart pana la 31.12.2023 acum va trebui dezvoltatorul sa factureze apartamentul cu TVA de 9% si sa platiti diferenta .

Nu e interpretabila. Asa e prevazut in normele tranzitorrii din Legea 296/2023 , ca daca ai dat avans in 2023 si apart se livreaza pana cel tarziu la 31.12.2024 mai poti beneficia inca de cota de 5%.