avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Am dat avans la un apt in 2022 cand tva-ul era de 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Am dat avans la un apt in 2022 cand tva-ul era de 5%

Buna ziua.Am dat avans la un apt in 2022 cand tva-ul era de 5%.Sunt chemata la notar saptamana viitoare sa semnez contractul de vanz cump si mi s-a spus ca trebuie sa platesc tva-ul majorat de 9% ca am semnat antecontract in 2022 si nu in 2023.Ma puteti ajuta cu raspunsuri legate de noua lege.multumesc
Ultima modificare: Marți, 2 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:56, 2 Aprilie 2024
da asa e. Daca nu s-a facut livrarea apart pana la 31.12.2023 acum va trebui dezvoltatorul sa factureze apartamentul cu TVA de 9% si sa platiti diferenta .
Multumesc frumos ptr raspuns.
Ei au spus ca daca aveam acontul platit in 2023 si diferenta in 2024 atunci nu plateam.Se pare ca este interpretabila noua lege

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

da asa e. Daca nu s-a facut livrarea apart pana la 31.12.2023 acum va trebui dezvoltatorul sa factureze apartamentul cu TVA de 9% si sa platiti diferenta .

Nu e interpretabila. Asa e prevazut in normele tranzitorrii din Legea 296/2023 , ca daca ai dat avans in 2023 si apart se livreaza pana cel tarziu la 31.12.2024 mai poti beneficia inca de cota de 5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Cota de tva la un contract de vânzare apartament? raszvwann raszvwann Bună ziua, in luna noiembrie 2022, am făcut un contract de promisiune de vânzare - cumpărare cu un dezvoltator cunoscut din Năvodari pt un apartament în ... (vezi toată discuția)
Tva la un antecontract pentru apartament in constructie? cioclud cioclud am incheiat un antecontract pentru apartament in constructie in 2021 cu act aditional de prelungire a termenului de vanzare cumparare in 2022 pentru anul ... (vezi toată discuția)