Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vanzare apartment
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vanzare apartment

Doresc sa vand un apartment pentru a lua unul intr o zona mai buna. Ce costuri si lucruri trebuie sa i au in calcul si sa suport
Trebuie sa procurați și sa puneți la dispoziție toate documentele necesare vânzării.
Și aveți de achitat:
- impozitul către stat (1% din valoarea tranzactiei, dacă aveți apartamentul în proprietate de mai mult de 3 ani sau 3% din valoarea tranzactiei, dacă aveți apartamentul în proprietate de mai puțin de 3 ani)
- contravaloarea extrasului de carte funciara pentru autentificare (40 lei), pe care îl solicita doar notarul
- verificarea regimului matrimonial 15 lei + tva
- verificarea la Registrul creditorilor 15 lei + tva