avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Buna ziua, am si eu un caz si astfel o intrebare , am ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Buna ziua, am si eu un caz si astfel o intrebare , am auzit ...

Buna ziua , am si eu un caz si astfel o intrebare , am auzit multe variante incluziv de la ANAF , intreb si aci poate primesc o clarificare
Sunt asociat unic la doua srl -uri , un srl din 2012 ce a devenit platitor de impozit pe profit in triv IV 2023 si un srl infintat in martie 2024.

intrebarea este : al doilea srl infintat in martie 2024 trece direct la plata impozitului pe profit ? sau este micro pana la data cand venituri cumulate pe cele doua srl -uiri ajung la pragul de 500.000 euro ?

Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:12, 24 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
A doua varianta . SRL-ul infiintat in martie va fi micro pana ce ajunge la 500.000 euro impreuna cu celalalt SRL care la impozit pe profit .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl micro, schimbare vector fiscal Dragos T. Dragos T. Bună ziua! Am un SRL micro infiintat in 2021, si nu stiu ce vector fiscal sa aleg pentru la anul, urmeaza motivul: Contabilul imi spune ca daca aleg pentru ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la impozit pe profit la micro de 1% este posibila din 2024? Andreea Muresan Andreea Muresan Buna ziua! Conform noilor reguli am trecut in 2023 la impozit pe profit de la 16% ( de la micro 3% in 2022). As vrea sa stiu daca va fi posibil ca din ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit vs impozit pe microintreprindere 2023-2024 Codrut07 Codrut07 Buna ziua, Detin un SRL (cod caen 7112) care nu a avut si nu are angajati, in urma OUG 16 sunt OBLIGAT ca in 2023 sa trec la impozit pe profit (16%) din cauza ... (vezi toată discuția)