Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Buna ziua, am si eu un caz si astfel o intrebare , am ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Buna ziua, am si eu un caz si astfel o intrebare , am auzit ...

Buna ziua , am si eu un caz si astfel o intrebare , am auzit multe variante incluziv de la ANAF , intreb si aci poate primesc o clarificare
Sunt asociat unic la doua srl -uri , un srl din 2012 ce a devenit platitor de impozit pe profit in triv IV 2023 si un srl infintat in martie 2024.

intrebarea este : al doilea srl infintat in martie 2024 trece direct la plata impozitului pe profit ? sau este micro pana la data cand venituri cumulate pe cele doua srl -uiri ajung la pragul de 500.000 euro ?

Va multumesc mult
A doua varianta . SRL-ul infiintat in martie va fi micro pana ce ajunge la 500.000 euro impreuna cu celalalt SRL care la impozit pe profit .