Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soțul supraviețuitor moștenește casa făcută de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soțul supraviețuitor moștenește casa făcută de cei doi , chiar dacă terenul e prin donație ca bun propriu al soțului decedat ?

Bună ziua !
Soțul decedat a primit cu donație terenul, pe care ulterior ne-am construit casa cu banii comuni . Țin să menționez că noi nu avem copii și mai are 2 frați în viață și părinții . Aceștia au dreptul și la casa pe care am construit-o doar eu și cu soțul din pricina terenului donat soțului ca bun propriu ?
Eder3000, utilizator
nu are legatura cu terenul, ci cu faptul ca nu aveti copii. Pt ca nu aveti copii, fratii sotului si parintii daca traiesc , vin la mostenirea sotului.
art 972 : sotul supravietuitor mosteneste
b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
In masa succesorala intra terenul si jumatate de casa., din toate astea, mosteniti 1/3
gi-jane2, moderator