Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca fetița mea este trecută pe numele meu și ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca fetița mea este trecută pe numele meu și tatăl biologic ...

Daca fetița mea este trecută pe numele meu și tatăl biologic este trecut doar in sistem ca tata nu și pe certificat ce pot face ca fata să fie trecută pe numele soțului actual ?
Nu stiu ce sistem, depinde. Nu vad de ce doriti ca acel copil sa aiba alt nume. Copiii nu isi schimba numele odata cu situatia civila a unui pairnte sau a celuilalt.
Pentru că dacă voi mai avea un copil as vrea ca ambii copii să aibe același nume de familie nu sa aibe nume diferite

Liliana Gradinaru a scris:

Nu stiu ce sistem, depinde. Nu vad de ce doriti ca acel copil sa aiba alt nume. Copiii nu isi schimba numele odata cu situatia civila a unui pairnte sau a celuilalt.

Explicatia precizata nu reprezinta un motiv temeinic pentru schimbarea numelui fetitei.
Lasati-o sa decida ea cand va implini 18 ani.

Numele poate fi schimbat pe cale administrativa, dar numai pentru motive intemeiate.
Dapix, utilizator
sotul actual o poate adopta. numele se poate schimba prin adoptie sau pe cale administrative, in ambele situatii cu acordul tatalui biologic.
Incercati sa explicati ce inseamna tata in sistem

El apare în calculator că tata pe certificat nu este trecut ca tata
gi-jane2 a scris:

sotul actual o poate adopta. numele se poate schimba prin adoptie sau pe cale administrative, in ambele situatii cu acordul tatalui biologic.
Incercati sa explicati ce inseamna tata in sistem