Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. As vrea sa stiu daca pot renunța la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. As vrea sa stiu daca pot renunța la drepturile părintești

Buna ziua. Asi vrea sa stiu daca asi putea decade din drepturile părintești de buna voie. Am un copil care l am părăsit cu mama lui si nu mai vreau sa am drepturi pentru copil. Stie cineva?
Sa plătesc pensia alimentara nu este o problema din momentul in care muncesc. De o cam data nu pot plati si nici întreținerea familiei nu sunt in stare. De acea am decis sa decad din drepturi dar nu stiu cum sa procedez.
Manuela Rășină, administrator
Era bine dacă ați fi anunțat femeia ca nu sunteti in stare de nimic pana sa faceti copilul, ar fi decis în cunoștința de cauza. Acuma ca l-ati făcut, va trebui sa fiti în stare, ambii sunteti parinti fie ca va convine, fie ca nu. Daca nu sunteti invalid, mergeti la munca și ajutați copilul ala cu ce puteti.
Nu este relevant daca munciti sau nu, datorati pensia de intretinere care este necesara ca acel copil sa manance, sa ii fie cald, sa se imbrace. Un copil nu se poate imbraca doar cand au chef parintii lui sa lucreze.

Asadar, trebuie sa platiti continuu pensia de intretinere.

Cat despre a fi tata, nu e nevoie de mare lucru, se poate sa dati o declaratie si o copie a CI mamei si se cam descurca singura. Nu va puteti decadea din drepturi asa, la cerere.
Daca tot platiti pensia si mai dati cate o declaratie, atunci poate il si vizitati o data pe an sau la 3 luni, sa vedeti ce mandru o sa fiti cand va fi mare!

Poate ca ne putem lepăda de satana, dar nu si de copiii nostri.

Liliana Gradinaru a scris:

Ce copie a CI sa ii dau? Ce e aia daca nu va suparati?
Manuela Rășină, administrator
Copie după buletin.