Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Am cumparat o masina anul trecut in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Am cumparat o masina anul trecut in octombrie, masina ...

Buna ziua! Am cumparat o masina anul trecut in octombrie, masina a fost inregistrata la primarie. Nu am ajuns inca la DRPCIV pentru inmatricularea propriu-zisa. Are cineva idee daca platesc ceva amenda ca am "intarziat" cu inmatricularea masinii? Stie cineva daca merge inmatriculata masina pe ILFOV cu 1 luna de asigurare sau trebuie minim 6 luni? Va multumesc pentru un eventual raspuns!
Va certati in puncte de amenda si articole cand eu am zis foarte clar ca nu circula nimeni cu masina! Intrebarea era strict daca DRPCIV in momentul in care ma duc cu numerele si dosarul pentru inmatriculare, ma poate amenda ca nu am inmatriculat masina la timp! Nicidecum ca ma duc cu masina la DRPCIV. Masina ramane la domiciliu pana se efectueaza inmatricularea. Iar despre asigurare, nu am intrebat daca merita sau nu sa fac pe 1 luna sau pe 1 an, ci am intrebat daca pot inmatricula masina cu 1 luna de asigurare deoarece nu detin fonduri pentru 1 an de zile in momentul de fata. S-a deviat de la subiect,mult. Va rog cititi intrebarile cum trebuie daca puteti, daca nu treceti peste. Va multumesc pentru un eventual raspuns, daca nu puteti raspunde treceti peste!
Livale, utilizator
Vi s-a răspuns la întrebare

Vedeți și aici pe site cât costa, bifați în vederea transcrieri.
[ link extern ]

gi-jane2, moderator
Scuze pentru neplaceri.
Articolul 102
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
39. conducerea unui vehicul a cărui înmatriculare este suspendată.
[ link extern ]

Livale a scris:

. S-a deviat de la subiect,mult. Va rog cititi intrebarile cum trebuie daca puteti, daca nu treceti peste. Va multumesc pentru un eventual raspuns, daca nu puteti raspunde treceti peste!

latka, utilizator