avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tarife curățenie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tarife curățenie

La asociația de locatari s-au stabilit tarife diferite pentru curățenia pe scară,în funcție de suprafața apartamentului. Apartamentele de 54 m2 au un tarif de curățenie, cele de 67 m2 au alt tarif pe m2, cele de peste 72 m2 au alt tarif pe m2. La Apartamentul meu de 103 m2 s-au pus tariful de la 72 m2 plus tariful de la 67. Este corect așa ceva??? Nu ar trebui să existe un singur tarif pe m2 la curățenie, care să fie înmulțit apoi cu suprafața apartamentului??
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 20:28, 13 Mai 2024
Corect se împarte suma ce rezulta lunar pentru curățenie, la cota parte indiviză a fiecărui apartament.

Cota parte indiviză (%) = (suprafata utila apartament/suma tuturor suprafețelor utile apartamente) x 100

Sau, se obține prețul unui mp de curățenie = suma lunară curățenie/ suma tuturor suprafețelor utile

Apoi ce revine fiecărui apartament se obține înmulțit PMP cu suprafața utila a fiecărui apt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul cpi ContSters189595 ContSters189595 Asociatie 165 apt compusa din: 5scari 18apt de 2 camere cu suprf utila 42.82 mp 1 apt de 2 camere cu su utila 40.35mp supraf totala 1 scara ... (vezi toată discuția)
Am o întrebare în legătură cu repartizarea cheltuielilor ... Validelaiasi Validelaiasi Am o întrebare în legătură cu repartizarea cheltuielilor pentru administrare și cele pentru curățenie : În legea 196/2018 se face distincție foarte ... (vezi toată discuția)
Cota indiviza doina_dana doina_dana Este corect ca valoarea cotei indiviza sa aiba o suma fixa intr-o luna si sa fie inmultita cu numarul de camere? (vezi toată discuția)