Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chitanta de mana

acum aproape un an, un prieten a imprumutat o suma de bani primind de la debitor o chitanta de mana, semnata doar de acesta ( debitor). Este girat debitul cu C.I. autovehicul, termenul de inapoiere este de 6luni. Care este modalitatea prelitigioasa de a-si recupera banii si ce valoare are aceasta chitanta, semnata de mana in cazul in care pana la urma se va ajunge in instanta.
E scrisa in intregime de debitor sau e doar semnata de el?
Ce inseamna este girat cu CI masina? Nu sti ca nu se lasa documentele ca si garantie? In orice caz inscrisurile sub semnatura privata sunt recunoscute in instanta ca debit si procesul este relativ simplu, mai ales daca respectiva chitanta poate fi confirmata de un martor, care daca mai e si mentionat ca semnatar in cuprinsul chitantei, este ideal. Altfel, se citeaza debitorul cu prezentarea la interogatoriu si daca acesta recunoaste debitul, actiunea este ca si castigata. Atentie insa, actiunea va trebui timbrata la valoarea creditului deci aproximativ 10% din valoarea acestuia si apoi sunt costuri de executare ulterioare .
Insa inainte de a purcede la proces, trebuie sa te asiguri ca ai ce sa-i executi dupa ce castigi procesul.
Altfel...pui hotararea in rama:(
A retinut creditorul cartea de identitate a masinii? Si ce ar face cu ea? De ce n-a girat cu masina??? Ce face cu un act pe care, oricum, nu trebuia sa-l pastreze? #-o
Daca garantia era masina, se putea si nota debitul, iar chitanta de mana putea avea valoarea unui contract de imprumut cu gaj...
In perioada prelitigiu se notifica debitorul, eventual se da termen pentru negociere, se "ameninta" cu ceea ce i se poate intampla daca nu inapoiaza banii...