Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba

in perioada de proba poti sa-ti dai demisia fara preaviz?
Nu este nevoie de demisie. Solicitati incetarea CIM prin notificare scrisa, in baza art.31 alin.3 c.mun. Nu este nevoie de motivarea hotararii luate.
Art. 31 alin 3 Codul muncii
Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
Răspuns DA
In cazul in care notificati dvs angajatorul, in baza art.31 alin.3 C.mun., referitor la incetarea c.i.m. nu veti putea beneficia de somaj ..
Vedeti art. 31 alin (3) Codul Muncii
(3) pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Multumesc la toata lumea