Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau II pot desfasura activitate cod caen 8559 ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau II pot desfasura activitate cod caen 8559 autorizata de ANC?

Buna seara,
Vreau sa deschid un studio/salon/atelier pentru machiaj, unde sa pot desfasura atat activitatea de machior, cat si cea de predare cursuri de machiaj. Conteaza forma de organizare pentru a putea fi autorizata de ANC sa eliberez diplome acreditate? Este obligatoriu sa infiintez SRL?
Faptul ca sunt persoana cu handicap grad accentuat permanent, ma ajuta in vreun fel in facilitarea prcesului de infiintare firma, autorizare ANC?
Formarea profesională a adulţilor se poate realiza, în condiţiile prevăzute de prezenta ordonanţă, după caz, de persoane fizice sau persoane juridice, de drept public sau privat, stabilite în România, în statele membre ale Uniunii Europene sau în statele aparţinând Spaţiului Economic European, indiferent de forma juridică de organizare a acestora, denumite în continuare furnizori de formare profesională, potrivit art.9 din OUG 129/2000.