Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare din imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare din imobil

As dori si eu sfatul cuiva in privinta următoarei situații.
Logodnicul meu are luat un apartament prin prima casă de un an de zile in care stau si părinții acestuia. Iar de ceva vreme au existat certuri in care era înjosit, înjurat și se comporta cu el ca si cum ar fi ultimul om ,nu ca si cum ar fi fiul lor. Tatăl lui cand e acasa e băut mereu si incepe scandalul fara nici un motiv întemeiat aceste durand pana la 3-4 dimineața. Asa ca le-a spus frumos sa se mute din locuinta dar aceștia refuza sa faca acest lucru pana nu primesc de la el o anumită suma de banii . Tatăl lui nu are domiciliul la aceasta adresa in schimb mama lui are domiciliul la adresa unde locuim. Am vrea sa stim ce e de facut in situatia de fata. Pe cale amiabilă nu se poate din ce vedem , nu am vrea să ajungem în instanță.
Nu aveti cum sa nu ajungeti in instanta daca nu vor sa se mute de bunavoie.
Apelati la instanta si cereti evacuarea.
Evacuarea presupune o procedură prealabilă, constând în somarea acestora (printr-o notificare redactată și trimisă de avocat) de a părăsi voluntar locuința; această notificare poate avea efect intimidant, existând posibilitatea de a nu mai ajunge la proces!