Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... De ce primariia te obliga sa platesti salubritate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

De ce primariia te obliga sa platesti salubritate pt..o adresa ...

De ce primariia te obliga sa platesti salubritate pt..o adresa unde NU LOCUIESTE NIMENI?De ce sa platesc un serviciu de care Nu Beneficiez? Este legala o astfel de masura?Multumesc!
Este una dintre masurile dispuse prin HCLM pentru obtinerea de surse la bugetul local
Cautati pe site-ul primariei de care apartineti regulamentul actualizat de salubrizare. De obicei (asa face primaria de care apartin) se actualizeaza an de an, prin hotarire de consiliu local, atunci cind se decid noile taxe si impozite. Chiar daca nu locuieste nimeni, asta trebuie dovedit, printr-o declaratie, cu sau fara alte avizari (de exemplu de la asociatia de proprietari) ca taxa de salubritate sa fie zero. Scrie in regulament cum.