Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Procesul penal se poate suspenda doar cu invitatia la ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Procesul penal se poate suspenda doar cu invitatia la mediere? ...

Procesul penal se poate suspenda doar cu invitatia la mediere?
Mulțumesc!
Buna ziua,

Procesul penal poate fi suspendat in caz de:
1. boala grava a inculpatului
2. pe durata desfasurarii procedurii de mediere
3. In cazul formularii unei cereri de extradare activa

Mincu66 a scris:

Procesul penal se poate suspenda doar cu invitatia la mediere?
Mulțumesc!

Se poate suspenda urmărirea penală și în perioada când are loc medierea, potrivit Art. 312., alin 3, Cod procedură penală. Părțile vor depune o cerere de suspendare împreună cu un contract de mediere semnat de ele și de mediator, caz în care procesul penal se poate suspenda pentru o perioadă de 3 luni de la data semnării contractului de mediere. Procesul penal se va relua din oficiu în momentul în care părțile vor depune procesul verbal de închidere a procedurii de mediere.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator