avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Dacă avem un spațiu închiriat la Vodafone în baza ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Dacă avem un spațiu închiriat la Vodafone în baza unui contract

Dacă avem un spațiu închiriat la Vodafone în baza unui contract și primim chiria direct în contul Asociației, fara sa primim sau sa emitem factura, ne mai înregistrăm în SPV?
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ibn , utilizator 07:08, 10 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu pt ca e chiria scutita de TVA si nu exista obligatia emiterii facturii .
Pentru relatia cu Vodafone nu, dar pentru a primi facturile de utilitati cred ca da. Pentru alte achizitii cu bon fiscal pe CUI nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nota contabila miutaradu miutaradu sunt societate comerciala, am inchiriat un spatiu , am primit bani pe chirie in luna eliberand factura fiscala cu tva si chitanta Cum se fac contarile ? (vezi toată discuția)
Contabilitate versus juridic tatianato tatianato Am un contract cu o institutie de stat care are ca obiect inchirierea unui spatiu comercial.In contract este stipulat doar ca plata chiriei se face pana in ... (vezi toată discuția)
O asociație patronală fără activitate economică adopta e-factura? TOROAPAMARIA TOROAPAMARIA Bună seara.O asociație patronală fără activitate economică,trebuie să adopte de la 1 ianuarie 2024 sistemul E -factura ? (vezi toată discuția)