Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara am avut un mic accident cu victima, și am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara am avut un mic accident cu victima, și am părăsit ...

Bună seara am avut un mic accident cu victima, și am părăsit locul accidentului, Dosarul cu partea vătămată sa clasat
A rămas părăsirea locului accidentului , eu în timp asta mai am o suspendare de 2 ani și o lună credeți ca exista vreo șansă,
Recent am primit citație ca sunt trimis în judecată , sunt șanse să scap de pușcărie ?
Revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere

Art. 96. cod penal

(4) Dacă pe parcursul termenului de supraveghere cel condamnat a săvârşit o nouă infracţiune, descoperită până la împlinirea termenului şi pentru care s-a pronunţat o condamnare la pedeapsa închisorii, chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.

(5) Pedeapsa principală pentru noua infracţiune se stabileşte şi se execută, după caz, potrivit dispoziţiilor referitoare la recidivă sau la pluralitatea intermediară.
Ai șanse de a scăpa de pușcărie la fel ca accidentul, mici!
Dacă aveai accidentul mai mare și șansele de a intra la pușcărie erau la fel de mari!
Dacă ai fi fost puțin băut sau tras pe nas, șansele nu mai intrau în discuție, intrai sigur la pușcărie.